Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

OECD radí do dôchodkového systému nezasahovať

Penzia 05.02.2019 | 16:05 1 Komentár

Generálny tajomník OECD Ángel Gurría na utorkovej návšteve Bratislave odporučil vek odchodu dôchodku nezastropovať. „Máte najlepší možný dôchodkový systém, udržte ho tak,“ povedal.

Á. Gurría neodporučil realizovať plány slovenskej vlády obmedziť v Ústave SR vek odchodu ľudí do starobného dôchodku na 64 rokov.

OECD totiž v najnovšej správe konštatuje, že podiel ľudí vo veku nad 65 rokov sa v budúcnosti výrazne zvýši, čo zvýši tlak na verejné financie. Preto je podľa organizácie potrebné, aby sa zachovala dôchodková reforma presadená v minulosti na Slovensku, vrátane prepojenia odchodu veku do dôchodku na očakávanú dĺžku života.

Tajomník OECD dodal, že zmeny v ústave sú ťažko realizovateľné. Je totiž v slovenských pomeroch na ne potrebných viac ako 100 poslaneckých hlasov, kým pri štandardných zákonoch je to 75 hlasov. Á. Gurria preto neodporučil dávať do ústavy žiadne čísla. V priebehu času sa totiž môže ekonomická a sociálna situácia zmeniť a zmeniť ústavu bude ťažké.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini však uviedol, že jeho strana na zavedení dôchodkového stropu trvá. Vysvetlil, že slovenskí seniori sa nedožívajú takého veku a v takom zdraví ako seniori vo vyspelejších krajinách. Preto je tu podľa neho politický tlak na zastropovanie veku odchodu do dôchodku. „Keby sa rapídne podarilo zvyšovať kvalitu, zdravotný stav seniorov, tak by tlak na zastropovanie bol nižší,“ dodal.

Hlasovať o ústavnom zákone o zastropovaní dôchodkového veku sa bude už na najbližšom zasadnutí Národnej rady SR vo februári.

Jedna odpoveď na “OECD radí do dôchodkového systému nezasahovať”

  1. Vladimír Hano píše:

    Prd najlepší dôchodkový systém! Pán Pellegrini zrazu povedal, že je potrebné dôchodkový systém riešiť dvadsať a viac rokov dopredu. A doteraz ste v tom smere čo robili?
    https://v-hano.webnode.sk/news/co-s-nespravodlivym-dochodkovym-systemom/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial