Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

OECD zhoršila výhľad rastu svetovej ekonomiky

Makroekonomika 06.03.2019 | 15:20 0 Komentárov

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zhoršila v marci prognózu rastu svetovej ekonomiky na tento a budúci rok. Tento by malo hospodárstvo rásť o 3,3 percenta.

Ešte v novembri organizácia počítala s rastom o 3,5 percenta. Pre budúci rok zhoršila svoj odhad rastu na 3,4 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako predtým.

Dôvodom zhoršenia výhľadu je rastúca neistota. Je za ňou je stále nedoriešená otázka brexitu a s ňou i nemožnosť odhadnúť dopad na svetový obchod a ekonomiku. Ďalšou hrozbou, aj keď zmenšujúcou sa, sú obchodné spory. Hoci USA a Čína sú na dobrej ceste k uzavretiu obchodnej dohody, D. Trump sa netají ambíciami pokračovať v obchodnej vojne s inými regiónmi a štátmi sveta.

„K spomaľovaniu rastu ekonomiky prispievajú viaceré faktory, medzi nimi výrazná politická neistota, pokračujúce obchodné konflikty a ďalšie zhoršovanie podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery,“ informovala OECD.

Prípadný tvrdý brexit, čiže odchod Británie z EÚ bez dohody, spôsobí európskym ekonomikám rozsiahle zvýšenie nákladov, myslí si OECD. Okrem toho je ďalšou hrozbou pre kontinent recesia v Taliansku. Tá by sa mala odraziť v celoročnom poklese ekonomiky tejto krajiny o 0,2 percenta.

Negatívny vplyv na európsku ekonomiku bude mať aj spomalenie ekonomiky Nemecka. To by malo tento rok rásť len 0,7 percenta, predtým OECD počítalo s rastom 1,6 percenta. Nemecká ekonomika totiž prechádza viacerými štrukturálnymi a odbytovými problémami.

Organizácia preto citeľne zhoršila predpoklad tohtoročného rastu pre eurozónu na jedno percent, z predchádzajúceho 1,8 percenta. Pre budúci rok je to zhoršenie z 1,6 percenta v novembri na 1,2 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *