Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

OKS: Nikde v EÚ nie je nenulová spotrebná daň z vína!

Občianska konzervatívna strana (OKS) pokladá terajšiu legislatívnu úpravu pre spotrebné dane z vína, piva a liehu za postačujúcu a plne zodpovedajúcu európskym štandardom.

Návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, o ktorom sa uvažuje a ktorý mechanicky nivelizuje postavenie vína, podľa OKS nerešpektuje fakt, že vo všetkých vinohradníckych krajinách Európskej únie má vinohradníctvo a vinárstvo osobitné postavenie a nikde nie je zavedená nenulová sadzba spotrebnej dane z vína.

"Zavedenie akejkoľvek nenulovej sadzby spotrebnej dane z vína u nás zapríčiní zvýšenie jeho ceny pre konzumentov a slovenských výrobcov vína znevýhodní voči všetkým vinohradníckym krajinám v EÚ. Spôsobí nutnosť zriaďovania daňových skladov a tým aj výrazné zvýšenie prevádzkových a administratívnych nákladov, čo ich znevýhodní voči konkurencii na spoločnom trhu EÚ a v konečnom dôsledku bude mať za následok úpadok jedného perspektívneho odvetvia v agrosektore a nárast nezamestnanosti," uvádza sa vo vyhlásení OKS.

Ďalším dôsledkom bude podľa OKS expanzia čierneho trhu a s tým súvisiaci pokles výberu DPH i dane z príjmu, ako ukazuje nedávna skúsenosť zo Slovenska aj nevydarený experiment v Maďarsku, ktoré po zavedení nenulovej sadzby spotrebnej dane z vína ju aj hneď zrušilo.

"OKS odmieta akékoľvek zvyšovanie daňového, administratívneho a odvodového zaťaženia, ktoré zhoršuje podnikateľské prostredie na Slovensku, čo platí aj pre spotrebnú daň z vína, piva a liehu," zdôrazňuje sa vo vyhlásení.

Zdroj: Občiansko konzervatívna strana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *