Piatok 22. február. Meniny má Etela

Októbrová inflácia meraná harmonizovaným indexom poklesla o 0,1%

Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v októbri zápornú hodnotu – 0,1%. Je to prvýkrát v histórii, keď bol zaznamenaný medziročný pokles cien.

Medzimesačný harmonizovaný index spotrebiteľských cien 100,2 % bol ovplyvnený zvýšením a znížením cien v nasledovných odboroch klasifikácie COICOP: alkoholické nápoje a tabak (kladný príspevok 0,11 percentuálneho boda), bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (kladný príspevok 0,06 p. b.), zdravotníctvo (kladný príspevok 0,06 p. b.), odevy a obuv (kladný príspevok 0,04 p. b.), hotely, kaviarne a reštaurácie (kladný príspevok 0,02 p. b.), nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domu (záporný príspevok – 0,02 p. b.), doprava (záporný príspevok – 0,02 p. b.), potraviny a nealkoholické nápoje (záporný príspevok – 0,09 p. b.)

V októbri pokračoval trend znižovania priemernej ročnej miery inflácie v harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien. Jej hodnota sa v októbri oproti septembru znížila o 0,4 percentuálneho bodu na 1,5 %.

Zdroj: ŠÚ SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *