Utorok 22. január. Meniny má Zora

Onedlho sa dostane do obehu nová 50 eurovka

EURO 06.03.2017 | 11:05 0 Komentárov

Začiatkom apríla uvedie ECB do obehu novú 50-eurovú bankovku. Bude mať viac ochranných prvkov. Doplní tak bankovky v hodnotách 20, 10 a 5 eur, ktoré sú súčasťou série Európa a do obehu prišli v minulých rokoch.

Eurosystém dokončuje prípravy na uvedenie obeživa. Bankovka bude zavedená do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne naraz a to 4. apríla. Pôjde tak o 5,4 miliardy kusov bankoviek.

Nová bankovka obsahuje niekoľko nových ochranných prvkov. Jedným z nich bude okienko s portrétom v holograme, kde sa pri naklonení bankovky na lícnej strane zobrazia dúhové linky a v strede číslica 50, na rubovej strane drobné čísla 50 dúhovej farby.

Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je táto séria bankoviek pomenovaná. Nápadné smaragdové číslo mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Krátke vystupujúce čiarky umiestnené na ľavom a pravom okraji bankovky uľahčujú jej identifikáciu, najmä zrakovo postihnutým. Všetky ochranné prvky sa nachádzajú na lícnej strane novej bankovky a dajú sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

Bankovky budú obiehať spolu so starými bankovkami, avšak tie sa budú z obehu postupne sťahovať. Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude oznámený v dostatočnom predstihu. NBS vyškolila zástupcov polície, komerčných bánk a poverených osôb na vykonávanie odborných kurzov na rozpoznávanie platidiel podozrivých z falšovania alebo pozmeňovania, ktorí budú poskytovať odborné školenia o novej bankovke na celom Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *