Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Opäť čakanie na Godota

Investície 30.07.2012 | 22:05 0 Komentárov

Pondelkový trading môžeme charakterizovať dvoma slovami: Absolútna nuda. Na trh neprišli žiadne nové vyjadrenia politikov, centrálni bankári majú pred rozhodovaním o menovej politike moratórium, takže tam bolo ticho tiež a z ekonomického kalendára sme sa nedočkali žiadneho dôležitého výsledku. Na trhoch boli celý deň úplne minimálne pohyby a je to vyčkávanie na Godota, keďže trhy čakajú na výsledky z FOMC, ECB a aj piatkové NFP z USA. 

Ako píše analytik Capital Markets Peter Bukov, nikto tak nechce pred týmito kľúčovými udalosťami otvárať pozície a tak sa trh vlečie do boku. Na trhu je ešte stále cítiť optimizmus z minulého týždňa, avšak teraz budú investori požadovať konkrétne kroky od ECB a nie len prázdne reči. Už zajtra začína dvojdňové zasadnutie guvernérov Fedu a výsledky z tohto mítingu budú zverejnené v stredu večer. Trh čaká rozšírenie doby, po ktorú budú sadzby na nule, minimálne do roku 2015. Odhady ohľadom QE3 sú zmiešané. Od ECB sa očakáva zníženie sadzieb o 25 bázických bodov (sme zvedaví na depozitnú sadzby, či pôjde do negatívneho teritória) a NFP v piatok môžu naznačiť smerovanie americkej ekonomiky.

Dnes sme tak videli na trhoch pokoj a obchodovanie do strany. Americký 10 ročný dlhopis s výnosom 1.5%, taliansky poklesol jeden bod pod 6% a španielsky je stále nad 650 bázických bodov. Akciové indexy v Európe rástli, pravdepodobne vďaka očakávaniam nových stimulov od centrálnych bánk, a skončili nasledovne: FTSE100 +1.18%, CAC40 +1.24%, DAX30 +1.27%, IBEX 35 +2.78%. Americké benchmarky ale zažili trading v chope a tak končia blízko otváracích úrovní: DJIA –0.03%, SPX –0.05%, NAS-0.41%.

Kráľovský menový pár dnes mierne oslabil a Euro sa voči doláru dostalo na úroveň 1.2250, čo je zhruba pol percentná strata oproti piatkovému Close. Trhy sú tak naladené na novú likviditu, hlavne od Fedu. Tá však nemusí prísť a preto treba pri obchodovaní dbať na dobrý Money management.

Zdroj: Peter Bukov, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *