Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Opätovná hrozba obchodnej vojny poslala nadol takmer všetky triedy aktív

Investície 13.05.2019 | 14:23 0 Komentárov

Stačil jeden tweet, aby americký prezident Donald Trump opäť rozbúril relatívne pokojné globálne finančné trhy.

Namiesto možných výnosov plynúcich z dlho očakávanej obchodnej dohody medzi USA a Čínou, D. Trump ohlásil zvýšenie ciel z desiatich na 25 percent na dovoz tovaru z Číny v hodnote 200 miliárd dolárov.

K tomuto kroku došlo aj napriek zjavným ústupkom Číny v takmer všetkých aspektoch obchodnej dohody. Nová hrozba sa negatívne odrazila na finančných trhoch a celkovom sentimente. Víťazmi naopak boli bezpečné prístavy ako americké vládne dlhopisy alebo japonský jen.

Rekordné stávky na nárast volatility indexu CBOE VIX future, ktorý sleduje pohyby cien akciových trhov prostredníctvom indexu S&P 500, vyvolali obavy, že situácia vyústi do masívneho poklesu, aký sme videli vo februári minulého roku.

Hoci rokovania o obchodnej dohode aj napriek uvaleniu nových sankcií pokračujú, trhy zaujali nervózny vyčkávací postoj. Trhoví hráči si sú vedomí, že výsledkom rokovaní môže byť situácia, ktorá môže dramaticky vychýliť trhy oboma smermi.

Výkon jednotlivých tried aktív od začiatku roka a od začiatku mesiaca

Na zvýšené riziko ďalšej eskalácie obchodnej vojny pre globálny rast negatívne reagoval celý rad aktív. Medzi nimi aj komodity. Index Bloomberg Commodity klesol na najnižšiu úroveň od januára. Nad vodou sa drží jedine energetický sektor, kde ceny podporuje hrozba problémov dodávky suroviny. Tento faktor dokázal vyvážiť aj negatívny vývoj na akciových trhoch a obavy z poklesu globálneho dopytu.

Snažiť sa vytvoriť krátkodobú predpoveď pre ceny ropy je v súčasnosti takmer nemožné. Na jednej strane podporu tvoria faktory na strane ponuky, na druhej strane sú geopolitické riziká spojené s negatívnym vplyvom obchodnej vojny. Toto sú faktory, ktoré ovplyvňujú trh s čiernym zlatom:

Faktory podporujúce rast cien ropy:

• Obmedzovanie ponuky z dôvodu škrtov v produkcii.

• Kontaminácia ruskej ropy smerujúcej do Európy.

• Hrozba, že Irán prestane dodržiavať záväzky vyplývajúce z jadrovej dohody.

• Presun americkej armády na blízky východ z dôvodu iránskej vojenskej hrozby.

• Boje v okolí mesta Tripolis zvyšujúce riziko výpadu dodávok ropy z Líbye, ktorá je najzraniteľnejším producentom organizácie OPEC.

Faktory v prospech poklesu cien ropy:

• Riziko zlyhania americko-čínskych obchodných rozhovorov, čo by malo negatívny dopad na globálny ekonomický rast.

• Oslabenie akciových trhov a nárast volatility, čo by znížilo všeobecnú schopnosť akceptovať riziko.

• Zmeny v pozícií hedgeových fondov.

Ole Hansen – hlavný komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *