Pondelok 23. júla. Meniny má Oľga

Opatrenia NBS úverovanie nespomalili – naopak

Bývanie Peter Apolen 13.07.2017 | 16:31 0 Komentárov

Objem úverov slovenských domácností rastie medziročne o 15 percent. Ku koncu mája dosiahol podľa štatistík NBS 23,1 miliardy eur, čo je medziročne viac o takmer tri miliardy eur. Došlo i k medzimesačnému nárastu – o 269,4 milióna eur. Snaha centrálnej banky spomaliť nárast zadlženia domácností tak má opačný účinok. 

Od začiatku tohto roka vstúpili do platnosti opatrenia NBS, ktoré majú sťažiť dostupnosť domácností k hypotékam. Ide napríklad o limit na úver s LTV vyšším ako 80 percent, alebo o povinnú rezervu, ktorú musia byť odrátať s disponibilného účtu žiadateľa pri hodnotení jeho úverovej bonity. Ďalším z opatrení je napríklad povinné testovanie príjmu žiadateľa na vyššiu ako aktuálnu úrokovú sadzbu. Cieľom je vytvoriť vankúš, ktorý by slúžil v prípade budúceho nárastu úrokových nákladov, alebo pri zhoršení príjmových pomerov klientov.

No zatiaľ majú opatrenia NBS presne opačný účinok. Ľudia sa v snahe zachytiť staré pravidlá snažia vybaviť úver, čo najskôr, čo vyústilo v hypotekárnu horúčku. Objem úverov na bývanie je dokonca vyšší ako vlani, keď trh z veľkej miery ťažil zo zjednodušenia refinancovania starších drahších úverov.

Dnes trh ťahajú najmä nové úvery na kúpu bývania, nie na vyplatenie starého úveru, o čom svedčí aj realitný boom v Bratislave a väčších mestách Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *