Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

OPEC bude pokračovať v obmedzovaní ťažby

Investície 02.07.2019 | 11:09 0 Komentárov

Členovia ropnej organizácie OPEC sa v pondelok vo Viedni dohodli na pokračovanie v obmedzovaní ťažby. Ich cieľom je dostať cenu ropy nad 70 dolárov.

Členské krajiny ropného kartelu sa dohodli na škrtoch v ťažbe na obdobie ďalších deviatich mesiacov. Nasledovať majú rokovania s Ruskom. Ropný minister Iraku však povedal, že v tomto smere neočakáva žiadne komplikácie.

Cieľom kartelu je podporiť ceny ropy v prostredí slabnúcej globálnej ekonomiky. Nižší dopyt by totiž inak stlačil ceny ďalej nadol. Vývozcovia ropy sa preto snažia prispôsobiť ponuku dopytu. Škrty majú dosiahnuť 1,2 milióna barelov denne.

Obmedzovanie produkcie funguje už od roku 2017. Krajiny Opecu a Rusko sa tak snažia vyvažovať rastúcu produkciu v USA. Spojené štáty sa preto medzičasom stali najväčším svetovým vývozcom ropy pred Ruskom a Saudskou Arábiou. USA nie sú členom Opecu ani s ním nespolupracujú.

„Nepochybujem o tom, že americká ťažba vyvrcholí a potom klesne, podobne ako každá iná vlna v histórii. Otázkou je len kedy k tomu dôjde,“ povedal saudsko-arabský minister pre energiu Khalid al-Falih. Saudská Arábia produkuje denne 9,7 mil. barelov, pričom by bola schopná dodať na trh ďalšieho 2,3 mil. barelov.

USA dodávajú na trh 12,1 milióna barelov, pričom tento objem za uplynulý rok vzrástol o 1,3 mil. barelov. Americký prezident Donald Trump sa snaží ceny udržať stoj čo stoj nízke, čo by mohlo zvýšiť jeho šance byť znovu zvolený vo voľbách na budúci rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *