Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

OPEC predĺžil ťažobné kvóty do konca budúceho roka

Investície 06.12.2017 | 14:23 0 Komentárov

Ceny čierneho zlata boli stále pod vplyvom obmedzenia dodávok komodity z Kanady do USA, súvisiace s odstavením ropovodu Keystone po tom, ako z neho na území Južnej Dakoty vytieklo cca päť tisíc barelov ropy.

Ropný trh totiž minulý týždeň vyčkával na stretnutie členov OPEC a ďalších pridružených producentov vo Viedni, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 30. novembra. Ropné veľmoci mali na stretnutí rokovať o predlžení súčasných ťažobných kvót, ktoré platia do konca marca 2018.

Vo všeobecnosti investori verili, že k predlženiu dohody o obmedzovaní ťažby ropy dôjde. Deň pre zasadnutím sa ceny čierneho zlata pohli výraznejšie smerom nadol, čo možno pripísať na vrub nervozite ohľadom stretnutia OPEC a rokovaní ohľadom ťažobných kvót.

Trhy v podstate očakávali, že ropné veľmoci predlžia dohodu o obmedzovaní ťažby ropy. To sa v podstate už od októbra odzrkadľuje aj na rastúcich cenách ropy. V deň rokovania si ropa pripísala zisk, ale len mierny, keďže trhy vo všeobecnosti očakávali predlženie ťažobných kvót OPECom.

V súlade s očakávaniami sa ropné veľmoci dohodli na predlžení ťažobných kvót do konca roka 2018. Cieľom obmedzovania ťažby zo strany OPEC je zníženie ponuky ropy a dosiahnutie rovnováhy na trhu. Otázkou však zostáva, dokedy sa členom OPEC bude táto stratégia dariť. Vyššie ceny ropy totiž lákajú na trhy producentov, ktorí pri nízkych cenách ťažbu pozastavili.

Ide predovšetkým o producentov bridlicovej ropy v USA, ktorých ťažba od konca minulého roka výrazne rastie. A v pripisovaní miernych ziskov pokračoval ropný trh aj v závere uplynulého týždňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial