Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

OPEC sa dohodol na znížení produkcie

Dnešný deň bol z pohľadu makroekonomických dát bohatý, prekvapil predovšetkým OPEC. V začiatku dňa sa vyhlasovali dáta z Japonska a to priemyselná produkcia, ktorá medziročne klesá o 1,3 %, pri predchádzajúcom raste o 1,5 %.

Neskôr sa zverejňovali dáta z Európy, kde sme sa dozvedeli spotrebiteľskú dôveru vo Veľkej Británii, tá klesla na –8 pri predpoklade –4 a predošlej hodnote –3. Po otvorení európskych trhov sme sa dozvedeli mieru nezamestnanosti Nemecka, ktorá zostáva na 6 %. Počet nezamestnaných však klesol o 5000, čo je v súlade s predpokladom analytikov. Ako ďalší dôležitý indikátor sa vyhlasovala inflácia v Eurozóne, ktorá rastie podľa predpokladov o 0,6 %.

Inflácia sa vyhlasovala aj vo Francúzku, kde medziročne rastie cenová hladina o 0,5 %. Taliansko opäť vykročilo z deflačnej zóny a zaznamenala sa inflácia na úrovni 0,1 %. Európske akciové indexy končili deň v zelenom, Euro Stoxx +0,43 %, FTSE 100 +0,17 %, CAC 40 +0,59 %

Za veľkou mlákou to bolo z hľadiska fundamentov o niečo chudobnejšie, vyhlasoval sa rast HDP za Kanadu, ktorá si vzhľadom na predošlí kvartál polepšuje o 0,9 %. Medziročný rast je až na 3,5 %, pri predpoklade 3,4 %. V Amerike rastie osobný príjem o 0,6 %, zatiaľ čo osobné výdavky iba o 0,3 %. Vyhlasoval sa aj Chicago PMI, ktorá prekvapil na hodnotu 57,6, pri predpoklade 52. Americké akciové indexy končili deň zmiešane, Dow Jones +0,06 %, SPX –0,25 % a NASDAQ –1,05 %.

Očakávané zasadnutie Organizácií vyvážajúcich ropu konečne prinieslo ďalšie ovocie. Kuvajtský minister pre ropy oznámil, že OPEC sa dohodol na znížení produkcie na 32,5 miliónov barelov ropy denne. Katar sa vyjadril, že k zníženiu sa pridalo aj Rusko, čo znamená zníženie o 300 000 barelov ropy denne, čo im dopomôže splniť ich cieľ. Katarský minister sa vyjadril, že na znížení produkcie sa dohodlo jednomyseľné.

Na toto obmedzenie by mal dohliadať Kuvajt, Venezuela a Alžírsko, ktorým nízke ceny ropy prospievajú najmenej, čo je vidieť aj na ekonomikách v týchto krajinách. Ropa vzhľadom na vyhlásenie zaznamenáva rast a opäť sa dostáva k hranici 50 USD za barel čo je rast o približne 8 %. K rastu ropy prispel aj pokles zásob v US o 884 tisíc, predpokladalo sa že zásoby budú rásť o 600 tisíc barelov.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Tagy OPEC Ropa trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *