Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

OPEC sa ešte nedohodol na obmedzení produkcie

Investície 06.12.2019 | 12:06 0 Komentárov

Krajiny organizácie OPEC (The Organization of Petroleum Exporting Countries) sa vo štvrtok ani po šiestich hodinách rokovaní nedohodli na novom obmedzení produkcie ropy. V hre boli výraznejšie škrty v produkcii a ako aj predĺženie súčasnej dohody.

Komisia ministrov krajín kartelu plus Ruska ešte včera odporučila zvýšiť obmedzenia v ťažbe o ďalších 500 tisíc barelov denne pre prvý kvartál budúceho roku. Problémom však bolo, ako rozdeliť tieto kvóty medzi jednotlivé členské krajiny kartelu.

Saudská Arábia pohrozila, že zvýši svoju produkciu o 400 tisíc barelov denne, ak iné krajiny neprestanú s porušovaním dohody. Angolský minister pre ropu opustil rokovania s vyhlásením, že chce opustiť kartel, neskôr však na rokovanie vrátil.

Zasadnutie pokračuje v piatok. Očakáva sa, že dve tretiny plánovaných škrtov zabezpečia krajiny združené v Opec a jedna tretina pripadne na Rusko.

Analytici sa však obávajú, že plánované obmedzenie o 500 tisíc barelov je len kozmetickou úpravou. Už dnes je totiž reálna produkcia nižšia ako povolené kvóty. Ich zníženie tak fakticky len zreálni plány a s reálnou ponukou. Pre dosiahnutie rastu cien ropy, by bolo treba zredukovať produkciu oveľa viac.

Rusku sa podarilo presadiť vylúčenie produkcie kondenzátu, ktorý dodáva na trh, spod kvót. Kondenzát je zmesou, ktorá vzniká ako vedľajší produkt ťažby zemného plynu. Obsahuje aj prímesy ropy. Rusko nechce znížiť jeho ťažbu, pretože by zákonite muselo zredukovať aj ťažbu plynu.

Tagy OPEC Ropa Rusko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *