Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

OPEC sa nedohodol na znížení ťažby

Investície 31.10.2016 | 09:26 0 Komentárov

Sobotné stretnutie krajín organizácie OPEC neprinieslo žiadny výsledok. Krajiny tak nerozvinuli septembrovú predbežnú dohodu, podľa ktorej sa mali teraz dohodnúť o konkrétnych detailoch znižovania ťažby. V oficiálnom vyhlásení organizácia uviedla, že aj na budúci rok počíta s nízkymi cenami.

Stretnutie, ktoré sa uskutočnilo vo Viedni, sa tak skočilo bez akéhokoľvek výsledku. Jediným výstupom bolo odhodlanie stretávať sa viac s nečlenskými krajinami, ako Rusko, Brazília a Mexiko, ktoré síce nie sú dohodou OPEC nijako viazaná, ale na ceny ropy majú podstatný vplyv.

Septembrové stretnutie v Dohá vzbudilo nádej producentov, ako i finančníkov, že ceny ropy sa vyberú nahor. Kartel OPEC totiž oznámil, že chce zmraziť produkciu na vtedajšej úrovni cca 33 miliónov barelov denne. Ceny čierneho zlata na finančných trhoch na to reagovali rastom nad 50 dolárov.

Dôvodom aktuálnej nedohody sú však nečlenské krajiny. „Zo strany nečlenských štátov doteraz neexistuje prísľub zmrazenia ťažby,“ povedal kazašský tajomník ministra energetiky Magsum Mirsagalijev. Proti však boli aj Irán a Irak, ktoré chcú produkciu zvýšiť.

Predstavitelia krajín kartelu sa opäť stretnú 25. a 26. novembra. Na stretnutí sa zúčastnia aj nečlenské producentské štáty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *