Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

OPEC zmrazil produkciu ropy

Investície 29.09.2016 | 08:18 0 Komentárov

Chvíľu po otvorení európskych trhov začali hlavne indexy rásť o približne jedného percento, kde sa držali po zvyšok obchodnej seansy. Európa bola v porovnaní s USA bohatšia na makroekonomických dáta, pred otvorením búrz sa vyhlasovala GfK spotrebiteľská dôvera v Nemecku, ktorá skončila na hodnote 10, čo podporilo trhy v raste.

Ako ďalšie sa vyhlasovali aj maloobchodné tržby v Nórsku, ktoré medziročné rastú len o 0,1 %, čo však vzhľadom na predchádzajúci pokles –5 % pozitívne. Následne sme sa opäť dozvedeli spotrebiteľskú dôveru a to v Taliansku, ktorá v mesiaci september skončila na úrovni 108,7 bodu, čo je v súlade s predpokladom analytikov. Tento ukazovateľ sa vyhlasoval aj vo Švédsku, kde skončil na hodnote 100,4, pri predpoklade 94,4 bodu.

Ako ďalšie sa vyhlasovala aj podnikateľská dôvera v Taliansku, ktorá si polepšila z augustovej hodnoty 100,5 na 101,9. Počas dnešného dňa mal prejav aj guvernér Ecb, ktorý hovoril o inflácii a menovej politike. Vyjadril sa hlavne k ECB, pričom zdôrazňoval, že Ecb udržiava cenovú stabilitu a používať všetky potrebné nástroje, ktoré ma k dispozícii.

Hovoril aj o tom, že menová politika centrálnej banky podporuje rast ekonomiky a zamestnanosti a snaží sa dostať infláciu k cieľu 2 %. Zdôraznil, že nízke úrokové sadzby sú dnes nevyhnutné pre podporu stabilne rastúcej ekonomiky. Európske akciové indexy končili v zisku, nemecký DAX končil obchodný deň 0,74 % vyššie, francúzsky CAC rástol o 0,77 %, britský FTSE 100 + 0,61 % a paneurópsky Euro Stoxx 50 zaknihoval na +0,68 %.

Americký trh bol z hľadiska makroekonomických dát chudobný, vyhlasovala sa len zmena v objednávok tovaru dlhodobej spotreby, ktorá je medzimesačne na nule, pričom v predchádzajúcom mesiaci rástli o 3,6 %. Ako druhé v poradí a zároveň aj posledné sa vyhlasovala zmena ropných zásob, tie poklesli o  –1,9 milióna, pričom sa predpokladal rast o 2,4 milióna barelov.

Najzaujímavejšou správou dňa bolo oznámenie členských krajín OPECu o zmrazení produkcie na 32,5 milióna barelov ropy denne, na čo ropa zareagovala rastom o 5 %.  Americké akciové indexy sa po väčšinu dňa pohybovali v červených číslach, po dobrých správach o zmrazení produkcie ropy však ropný sektor vytiahol hlavné akciové indexy z červených čísel a tie končili nasledovne. Dow Jones rástol o +0,60 %, SPX rástol o 0,52 % a NASDAQ o 0,24 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Tagy OPEC Ropa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *