Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Operatívny lízing čaká rast o desať percent

Spoločnosť Business Lease Slovakia predpovedá, že slovenská trh operatívneho lízingu vozidiel do 3,5 tony firmami čaká už v budúcom roku rast o desať percent. Podľa firmy je využívanie vozového parku a servisu k nemu bez investícií vlastných zdrojov medzi spoločnosťami na Slovensku čoraz populárnejšie.

Hoci za krajinami regiónu Maďarskom, Českom a Poľskom stále zaostávame, rozdiel by sme mohli vyrovnať už do dvoch až troch rokov.  „Trend využívania operatívneho lízingu, ktorý je na západe bežný, sa už presúva do strednej Európy. Práve na Slovensku vidíme aj na základe ďalších faktorov potenciál na jeho rast,“ upozorňuje generálny  riaditeľ Business Lease Slovakia Björn van den Berg. Región V4 by sme mohli dostihnúť do dvoch až troch rokov. Podľa van den Berga k tomu prispeje postupný prechod firiem z finančného lízingu áut na operatívny.

Operatívny lízing áut je dnes v západnej Európe bežným spôsobom, ako firmy riešia financovanie a správu svojho vozového parku bez investovania vlastných finančných zdrojov. Uvoľnené finančné prostriedky tak využívajú na rozvoj vlastného podnikania a inovácie.

„Jednou z hlavných výhod operatívneho lízingu je možnosť outsourcovať financovanie, správu a riziko spojené s vlastníctvom vozidiel naraz,“  hovorí obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Urbanová.  Na obstaranie áut totiž nie je potrebný vstupný kapitál. Firma platí pravidelné splátky, čím si fixuje prevádzkové náklady na celý vozový park na celé obdobie nájmu  a  prefinancuje len rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla. Spoločnosť nikdy neprefinancuje celú hodnotu vozidla, čím docieli prehľadný cash flow a tým aj kontrolu nad prevádzkovými nákladmi. Riziko neočakávaných servisných nákladov či zmenu zostatkovej hodnoty vozidla nesie lízingová spoločnosť.

V západnej Európe dosahuje podiel operatívneho lízingu vyše 64 percent. „Firmy už dávno nepotrebujú autá vlastniť. Vozidlo je pre nich nástroj mobility a vnímajú ho ako prostriedok premiestňovania sa,“ hovorí Björn van den Berg. V našom regióne prevládala tradícia auto skôr vlastniť, no aj to sa už mení.

Podľa údajov Business Lease je na Slovensku 16 percent všetkých firemných vozidiel do 3,5 tony obstarávaných formou operatívneho lízingu, v Poľsku, Maďarsku a Česku je to 20 percent. „Dôvodom rozdielu v penetrácii operatívneho lízingu na Slovensku môže byť to, že v Prahe, Varšave a Budapešti sídla mnohé významné zahraničné spoločnosti, ktoré považujú formu obstarávania vozidiel prostredníctvom operatívneho lízingu za samozrejmú a automatickú.

Tiež je viac než pravdepodobné, že povedomie a informovanosť o operatívnom lízingu je v okolitých krajinách oveľa vyššia ako u nás,“ spresňuje Urbanová. Už v budúcom roku očakáva desaťpercentný rast aj u nás. Do dvoch až troch rokov by sme sa tak mohli vyrovnať regiónu. „Očakávame, že pribudnú hlavne firmy, ktoré doteraz využívali finančný lízing,“ hovorí Björn van den Berg.

Zdroj: Business Lease

Jedna odpoveď na “Operatívny lízing čaká rast o desať percent”

  1. Pavol píše:

    Ak si chcete porovnat rozne modely financovania vozoveho parku vo firme, odporučam tuto leasingovu kalkulacku, ktora porovnava nakup cez hotovost, uver aj operativny leasing.
    https://www.le­aseplan.sk/le­asingova-kalkulacka-nakladov?page_id=8109046

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial