Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Optimizmus finančným trhom dodáva Európa

Investície 28.07.2017 | 14:39 0 Komentárov

Býčie trhy sa rodia z pesimizmu a zomierajú z eufórie. Podľa tohto pravidla bude súčasný býčí trh, ktorý je už teraz jedným z najdlhších v histórii, pokračovať aj naďalej. Investori totiž aj v prostredí trhovej rely zostávajú opatrní a rast trhu môžeme označiť za jeden z najrozporuplnejších, a niekedy dokonca z najnenávidenejších v histórií. To je dôvodom, ktorý by mohol vysvetliť jeho dlhé trvanie. 

Býčí trh končí až vtedy, keď na trhu nie sú voľné peniaze a k tomu zatiaľ nedochádza. Trh je aktuálne podporený dobrými firemnými výsledkami.

Pri pohľade na nasledujúci kvartál, posledný investičný výhľad spoločnosti Fidelity International identifikuje tri témy, ktoré stoja za pozornosť.

1. Býčí trh pokračuje, no začína vyzerať trochu strnulo

Býčí trh i naďalej pretrváva, no nervozita z toho kedy, a ako môže skončiť, investorov zožiera. A nie neoprávnene – v súčasnom cykle sme už prešli dlhú cestu. Uplynulých 99 mesiacov od marca 2009 predstavuje druhé najdlhšie trvanie býčieho trhu od druhej svetovej vojny. Mnohé prekážky brzdiace rozvoj akcií boli vyriešené a trhy výrazne vzrástli. Aj keď ešte nie sme na vrchole, investori by sa mali začať pripravovať na to, že k nemu dôjde v nadchádzajúcich 12 až 18 mesiacoch.

2. Rast ziskov podporuje rozvoj akciových trhov – najatraktívnejšia je Európa

Rast ziskov firiem podporuje akciové trhy. Nezaznamenávame však, že by sa valuácia akcií vzďaľovala od vývoja ziskov, tak ako tomu bolo pri predchádzajúcich investičných vrcholoch, napr. pri tzv. internetovej bubline v roku 2001. Teraz, keď pominuli politické obavy, Európa profituje z efektu dobiehania USA, tak v ekonomickom raste, ako aj raste ziskov. Profitabilita európskych firiem je na tom najlepšie za posledných päť rokov. Zisky aj tržby teraz prekonávajú USA.

3. Kľúčovými faktormi, ktoré treba sledovať, sú: Čína a inflácia

Americká inflácia je už tri po sebe nasledujúce mesiace nezvyčajne slabá. Ani to však nezabránilo Fedu, aby na svojom júnovom zasadnutí zvýšil úrokové sadzby. Predsedníčka centrálnej banky Janet Yellen je presvedčená, že toto oslabenie inflácie je len dočasné. Pretrvávajúce oslabenie by však vyvolalo otázky ohľadom stavu americkej ekonomiky. Údaje o raste jej ekonomiky, ako aj inflácii, sú preto predmetom odhadov a analýz.

Čína sa zatiaľ snaží schladiť niektoré oblasti svojej ekonomiky a zlepšiť svoju finančnú transparentnosť. Vidíme sprísňovanie úverových štandardov a finančných podmienok v bankovom sektore a spomalujúci úverový rast. Rast HDP v Číne spomalil na zhruba 6,5 percenta. Investori sa však budú ešte chcieť ubezpečiť, že nedôjde k ešte tvrdšiemu pristátiu ekonomiky.

Investičný výhľad Fidelity:

Akcie

Celkove

Býčí trh zostáva nedotknutý, no je už vo svojej poslednej fáze. Našťastie, ceny akcií pevne podporuje rast ziskov a vidíme dokonca niekoľko znakov iracionálneho optimizmu.

USA

Trh sa stále drží a malo by to tak aj zostať. Podporujú ho firemné zisky. Ak popredné technologické akcie dokážu naďalej prekonávať očakávania, trh bude naďalej rásť.

Európa

Ide o najatraktívnejší akciový trh v zmysle rastu ziskov firiem a potenciálnych výnosov. Politické obavy ustúpili, čím vznikol výrazný priestor na doháňanie USA.

Ázijsko-pacifická oblasť

Momentum profitability je pozitívne. Čína ochladzuje časť svojej ekonomiky, ale toto spomalenie má pod kontrolou. Pre tento región by však mohol byť rizikom americký Fed.

Japonsko

Vyhliadky trhu sú naviazané na globálny rast a menové pohyby. Avšak inflácia zostáva pozitívna a to by po rokoch deflácie mohlo byť pre firmy významnou pozitívnou zmenou. 

EMEA/Latinská Amerika

Politika tu opäť hrá významnú úlohu a makroekonomický obraz je preto nateraz zmiešaný. I naďalej sa tu však dajú nájsť dobré individuálne akciové príležitosti.

Globálne

Uprednostňujeme sektory technológií a zdravotníctva, kde vysoké miery inovácií udržiavajú silný rast ziskov. 

 

Fixné príjmy

Celkove

Očakávania súvisiace z tzv. Trump efektu sa rozplynuli a Fed po júnovom zvýšení sadzieb aj napriek  slabej inflácii trochu predbieha situáciu. Výnosy na dlhopisoch zostávajú nízke.

Naviazané na infláciu

Výhľad je teraz pri slabšej inflácii v USA viac vyvážený. Môže sa ukázať, že ide len o dočasný stav. Vidíme preto určitú hodnotu v amerických dlhopisoch naviazaných na infláciu.

Investičný stupeň

Valuácie teraz vyzerajú podľa historických noriem silne a ďalší vzostup je preto obmedzený. Našim preferovaným trhom je Európa, keďže kupujúcim poslednej inštancie je tu stále ECB. 

Vysoký výnos

Valuácie high yield dlhopisov sú taktiež dosť napäté. Nedokážu preto teraz primerane kompenzovať investorov za riziko, ktoré podstupujú. I tu uprednostňujeme Európu pred USA a Áziou.

Rozvíjajúce sa trhy

Dynamika globálneho rastu sa spomalila a existujú tu tiež obavy ohľadom zo spomaľovania rastu v Číne. Uprednostňujeme korporátne dlhopisy v dolároch.

 

Alternatívy

Komerčné nehnuteľnosti: kontinentálna Európa

Dopyt investorov je naďalej vysoký. Riziko, že hojnosť kapitálu stlačí výnosy príliš nízko znamená, že investori by mali byť naozaj ostražití.

Komerčné nehnuteľnosti: UK

Politická a ekonomická neistota po voľbách vzrástla. Svetlou stránkou by mohol byť miernejší Brexit a aj pretrvávajúce uvoľnené monetárne podmienky.

Komodity

Náš hlavný indikátor globálnej aktivity naznačuje, že rast sa spomaľuje. Sme preto celkovo menej pozitívni. Preferujeme energie pred kovmi.  

Infraštruktúra a pôžičky

Infraštruktúra je naďalej ako zdroj diverzifikácie naďalej atraktívna, aj keď valuácie sú už vysoké. Úvery by mali prekonať dlhopisy vysokým výnosom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *