Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Oslabenie českej koruny zintenzívnilo český vývoz a dovoz

Novembrová intervencia ČNB, ktorá oslabila korunu, sa v decembri podľa analytikov premietla do vysokého rastu vývozu aj dovozu. Vývoz tuzemských firiem medziročne stúpol o 18,3 percenta a dovoz o 16,8 percenta, uviedol vo štvrtok (6.2.) Český štatistický úrad. „Za viac ako 18percentným medziročným prírastkom exportu stálo z viac než polovice oslabenie koruny, druhá polovica je spojená s lepšími výkonmi reálnej ekonomiky,“ uviedol hlavný ekonóm UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Exportérom sa podľa neho v decembri vrátili podmienky, naposledy videné začiatkom roka 2012. Silný rast dopytu sa koncentroval najmä do strojov a dopravných prostriedkov, ktoré sú silnou stránkou českých vývozcov.

Za relatívne vysokými číslami rastu vývozu a dovozu v poslednom mesiaci minulého roka sú ale i nízke porovnávacie základne. Export ťahal opäť automobilový priemysel a tiež elektrické spotrebiče spolu s telekomunikačnými zariadeniami.

Aj podľa analytika Miroslava Nováka zo spoločnosti Akcenta bola silná decembrový čísla ovplyvnená slabým výsledkom v decembrom a takisto skokovým oslabením koruny zo začiatku novembra. V eurovom vyjadrení vývoz v decembri vzrástol len o 8,4 percenta a dovoz o sedem percent, uviedol Novák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial