Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Osobné bankroty sa môžu opäť rozbehnúť

Nebankové subjekty 13.11.2019 | 15:53 0 Komentárov

Centrum právnej pomoci dostane ďalšie peniaze na osobné bankroty. Kolotoč sa tak po októbrovom výpadku môže opäť roztočiť.

Ministerstvo financií SR schválilo navýšenie rozpočtu pre Centrum právnej pomoci. Už v októbri sa totiž vyčerpalo celých päť miliónov eur učených ako pôžička pre dlžníkov na úhradu poplatkov osobného bankrotu. Počet prípadov sa tak v októbri prepadol o 76 percent.

Centrum právnej pomoci vybavilo doteraz viac žiadostí, ako bolo plánované na celý rok. Do konca októbra bolo podaných 14 262 žiadostí o osobný bankrot formou konkurzu a splátkového kalendára, z čoho bolo 13 413 prípadov schválených.

„Preto bolo našou prioritou získať nevyhnutné financie na zabezpečenie plynulého procesu vybavovania osobných bankrotov pre občanov v núdzi,“ uviedol podľa TASR minister spravodlivosti Gábor Gál. Inštitút osobného bankrotu sa podľa neho osvedčil a výrazne pomohol mnohým dlžníkom dostať sa z dlhovej pasce.

Veritelia, najmä banky, však majú iný názor. Podľa nich sa inštitút osobného bankrotu zneužíva. Banky totiž evidujú dlžníkov, ktorí už s vedomím osobného bankrotu idú do nového úverové vzťahu. Úvery si teda berú, aj keď vedia, ich nebudú musieť splácať. Banky preto volajú po sprísnení pravidiel.

Osobný bankrot je medzi dlžníkmi populárny. V období od januára do októbra sa na Centrum právnej pomoci v súvislosti s ním obrátilo až 98 537 ľudí.

„Pripravili sme zmeny, ktoré v rámci fungovania tohto inštitútu pomôžu vyselektovať nepoctivých dlžníkov od tých, pre ktorých je skutočne osobný bankrot novým začiatkom života,“ uviedol G. Gál.

Od 1. januára by malo podľa novely Obchodného zákonníka dôjsť k úprave podmienok. Doteraz bolo podmienkou vyhlásenia konkurzu to, že dlžník má na svoj majetok aspoň jednu exekúciu. Po novom bude musieť ísť o exekúciu trvajúcu minimálne jeden rok.

Zlepší sa aj informovanosť veriteľov. Podobne ako rozhodnutie o oddlžení dlžníka sa bude publikovať aj rozhodnutie o zrušení oddlženia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *