Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Otázna dohoda OPECu ťahá cenu ropy nadol

Investície 21.10.2016 | 00:00 0 Komentárov

Štvrtkovej nálade na trhoch vládol prejav prezidenta ECB, Maria Draghiho, a dôležité makrodáta spoza veľkej mláky. Z USA sme sa dozvedeli výsledky z trhu práce a z trhu s nehnuteľnosťami. Americké dáta vyšli v zmiešanom duchu. Počet predajov existujúcich domov narástol na 5,47 milióna pričom sa očakávalo iba 5,35 milióna, čo trhy pozitívne privítali.

Na druhej strane narástli počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti a prišlo aj k negatívnemu revidovaniu minulomesačných dát. Aktuálny počet nezamestnaných ľudí v USA, ktorí sa kvalifikovali pre získanie podpory v nezamestnanosti je 2,057 milióna Američanov. Ide o obrovské číslo, no trend je klesajúci.

Na starom kontinente sa očakával najmä prejav Maria Draghiho, ktorý mal predstaviť smerovanie centrálnej banky. Ničoho nového sa však trhy nedočkali a Draghi sa vyjadril, že centrálna banka bude čakať na decembrové dáta, aby sa politici vyjadrili k ďalšiemu smerovaniu monetárnej politiky. Čo však prezradili bolo, že zatiaľ neprejednávali ani tapering (teda znižovanie objemu nákupného programu banky) ani prípadné rozšírenie programu nákupu dlhopisov eurozóny.

Prejav prebehol v druhej polovici obchodného dňa, no európske indexy aj tak ukončili obchodovanie v zelenom. DAX +0.52 % Euro Stoxx 50 +0.68 % a nepresvedčivé úrovne maloobchodných tržieb vo Veľkej Británii nedovolili britskému indexu k porovnateľným ziskom a FTSE 100 uzatvoril +0.07 %.

Prejav Mária Draghiho poslal kráľovský menový pár k úrovniam 1.0920 EURUSD, kde sa pár naposledy obchodoval pred štyrmi mesiacmi. Ďalším supportom mu je úroveň v okolí 1.0850 EURUSD.  Na komoditnom trhu boli taktiež značné pohyby. Čierne zlato zaznamenalo výraznejší pokles cez 2 % kvôli faktu, že údaje z amerického Cushingu v stredu ukázali pokles stavu zásob ropy v čoho dôsledku sa táto komodita začala obchodovať na vyšších a vyšších cenách.

Vo štvrtok však prišlo k výberu ziskov. Navyše, obchodníci veľmi triezvo pristupujú k dohode vrámci ropného kartelu OPEC, ktorý sa už niekoľkokrát dohodol a keď prišlo na lámanie chleba z dohody vzišlo. OPEC má finálnu dohodu predstaviť 30. novembra na kedy je naplánované oficiálne stretnutie jeho predstaviteľov. Klesajúca ceny ropy zo sebou nakoniec stiahla aj americké benchmarky, ktoré ukončili obchodovanie DJIA –0.22 %, NASDAQ –0.09 % a SPX –0.14 %.  

Ing. Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *