Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

OTP Banku na Slovensku prevezme ČSOB

Banky 14.02.2020 | 10:59 0 Komentárov

Slovenská pobočka maďarskej OTP sa zlúči s ČSOB. Novým vlastníkom sa stane belgická KBC – vlastník ČSOB

Ukončili sa tak rokovania o predaji OTP Banky. Medzi záujemcami bola okrem KBS aj slovenská Penta. Informáciu priniesol Denník E.

OTP banka bola podľa výsledkov za rok 2018 deviatou najväčšou bankou podľa výšky aktív. Jej trhový podiel predstavoval 1,8 percenta. Vykázala však stratu takmer štyri milióny eur, čo bolo najviac na slovenskom trhu.

Príčinou je okrem vnútorných rozhodnutí banky aj situácia na trhu, ktorý sa vyznačuje tvrdou konkurenciou. Banky sa predháňajú v inováciách či pri znižovaní úrokových sadzieb. OTP tento vývoj zaspala.

Jej zahraniční majitelia preto kapitulovali a rozhodli sa stiahnuť z trhu. Ešte začiatkom januára šéf OTP Group Sándor Csányi oficiálne potvrdil, že banková skupina zo Slovenska odchádza. Skupina sa chce zameriavať na regióny, kde má väčšiu perspektívu. Značka OTP podniká v 12 krajinách.

Odchod nie je žiadnymi prekvapením. Prvý krát sa o ňom hovorilo ešte pred desiatimi rokmi. Kvôli kríze však debaty ustali. Najnovšie sa špekulácie objavili v auguste minulého roku. Podľa nich mali vtedy o prevzatie banky záujem: ČSOB, Tatra banka a skupina Penta.

„Konkurenčný boj je v segmente bankovníctva skutočne veľký, čoho sme všetci svedkami napríklad pri vzájomnom podliezaní úrokových sadzieb bánk pri úveroch, ale aj pri zavádzaní inovácií. Pre klientov je to obrovský prínos, ale pre banky a špeciálne pre tie s nižším trhovým podielom je to veľká výzva,“ vysvetľuje situáciu na trhu analytik portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.

Odchodom akejkoľvek banky z trhu sa podľa analytika oslabuje konkurenčné prostredie, čo nie je pre klientov do budúcna dobrá správa.

Prevzatí OTP sa posilní trhové postavenie ČSOB. Podľa čísel z roku 2018 bola štvrtou bankou na trhu s podielom 10,6 percenta. Akvizícia OTP jej pri zlepšení poradia nepomôže. Na tretiu Tatra banku jej totiž chýba viac, ako jej pridá OTP. ČSOB však môže zlepšiť svoju efektivitu. Fixné náklady môže totiž rozložiť na väčší objem tržieb.

Tagy ČSOB OTP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *