Streda 21. októbra. Meniny má Uršuľa

OZ Sporiteľ tvrdí, že novela v DSS spôsobila škodu 84 miliónov eur

OZ Sporiteľ tvrdí, že zmeny v druhom pilieri spôsobili škody v hodnote 84 miliónov eur – a priemerný sporiteľ stratil novelou 60 eur.

Predseda združenie Ľudovít Kaník na dnešnej tlačovej besede uviedol, že marcová novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení prinútila DSS-ky k výpredaju akcií a rizikovejších cenných papierov a to v čase, keď to bolo pre sporiteľov najmenej výhodné: "Zákonite tým pripravili sporiteľov o dobré výnosy v čase, keď trhy zažívajú 40 a viac % zhodnotenie".

Zástancovia novely tvrdia, že DSS-ky nijako neobmedzovali, iba ich prinútili k plusového zhodnocovaniu vo fondoch, keďže správcovské spoločnosti by nemali dosahovať záporné zhodnotenie. DSS-ky sa však z obavy, aby nedosiahli v krátkodobom horizonte mínusové výsledky, radšej upustili od akcií, ktoré odborníci odporúčajú na dlhodobé zhodnocovanie peňazí.

2 odpovede na “OZ Sporiteľ tvrdí, že novela v DSS spôsobila škodu 84 miliónov eur”

 1. ginfis píše:

  Tvrdenie DSS-iek že pre obavu z mínusového zhodnotenia v krátkodobom horizonte predali nevýhodne rizikovejšie cenné papiere a preto utrpeli straty, postráda logiku, tak ako celý ten paškvil 2. piliera. Oni predsa majú zabezpečený sústavný prílev peňazí od 1,5 milióna „sporiteľov“ a ich investovanie nie je obmedzené žiadnou dobou./A žiadnou zodpovednosťou!/ Tvrdia predsa, že prípadné straty sú iba krátkodobé a pri dlhodobom investovaní sú zanedbateľné. Ak teda ich investovanie je časovo neobmedzené, čoho sa boja? Ako potom chcú presvedčiť občanov, že „ich“ peniaze sú v bezpečí?
  Logika a obyčajné kupecké počty? Predpokladajme, že tých 1,5 mil. „sporiteľov“ má ako sa udáva, ten priemerný plat 730 € a po dobu 10 rokov /bez zrážok/ peniaze odvedene v 2. pilieri zhodnocované ročne o 3%. Sporiteľ tam teda má 10.564,- € 1,5 mil. sporiteľov teda spolu 15 miliárd 846 miliónov €. Ak túto sumu chcú DSS-ky zhodnotiť o 3%, musia zarobiť 475 miliónov €! A to každý rok a táto suma by každým rokom stúpala. Tú hodnotu musí niekto za ten rok vytvoriť! Veríte tomu, že to DSS-ky dokážu zarobiť? Ja nie! Pýtam sa, kde to zarobia? V nemecku, vo francii, v rakúsku? Tí predsa všetci zarábaju na slovensku! Tak teda asi v afrike! Alebo – žeby mali perpeetum mobile na výrobu peňazí?
  Takže – v podstate je to pyramída ako Brno! Pritom, ani 3%-né zhodnocovanie celej sumy po 40 rokov, žiadne švajčiarske dôchodky nepredstavuje, nedokáže vyrovnávať ani infláciu.
  Kedy sa z tohoto ošialu 2. piliera spmätáme? Čím neskôr, tým budú škody väčšie!

  • Radek píše:

   Měl byste si doplnit základní vědomosti o investování. Až to uděláte, přečtěte si znovu svůj příspěvek a výborně se pobavíte. Pokud tedy máte rád černý humor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial