Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

P. Kažimír upozorňuje na prepad zisku bánk

Banky 30.04.2020 | 16:30 0 Komentárov

NBS upozorňuje na pokles zisku bánk na Slovensku v prvom štvrťroku na 50 percent. Podľa guvernéra banka Petra Kažimíra by mala vláda bankám uľaviť zrušením bankového odvodu.

Zisk bankového sektor klesol pre koronavírus za prvý štvrťrok medziročne o takmer polovicu. Epidémia sa pritom na bankových obchodoch podpísala až v druhej polovici marca. Hospodárenie finančných inštitúcií za druhý kvartál tak pravdepodobne bude ešte horšie. Aj preto Národná banka Slovenska upozorňuje vládu na hroziaci problém.

„Bankový odvod by mal byť prehodnotený, ideálne od budúceho roka zrušený,“ uviedol guvernér NBS P. Kažimír. Pri súčasnom nastavení dosahuje výška odvodu zhruba 300 mil. eur. Z minuloročného zisku bánk 643 mil. eur je to zhruba polovica.

Ak zostane odvod zachovaný väčšina bánk sa tento rok preklopí do straty. Podľa očakávaní NBS by ziskové mali byť len tri banky na trhu. „To je pádny argument k tomu, aby vláda ukončila rokovania s bankovým sektorom tak, aby legislatívne podmienky bankového odvodu boli zmenené. Najlepšie, aby bol od budúceho roku zrušený,“ uviedol P. Kažimír.

Hrozba straty alebo rapídneho poklesu zisku bánk by totiž mohla obmedziť ich schopnosť poskytovať úvery, a to nie len domácnostiam, ale aj malým a stredným podnikom. Nedostatok investičných úverov je prvým krokom k recesii.

Nová vláda pritom otvorenie témy v bankovom odvode pripúšťa, zatiaľ sa však nič konkrétne nedeje. Pri schvaľovaní odkladu splátok premiér Igor Matovič naznačil, že diskusia o bankovom odvode je v pláne, nebola však súčasťou rokovaní o odložených splátkach.

Predchádzajúca vláda vlani zvýšila sadzbu odvodu na dvojnásobok a jeho platnosť predĺžila na neurčito. Cieľom bolo zafinancovať predvolebné balíčky, napríklad 13. dôchodok.

NBS si vážnosť situácie v bankovom odvode uvedomuje. Znížila preto bankám budúcu povinnosť tvorby proticyklického kapitálového vankúša. Bankám tak ponechala k dispozícii prostriedky v objeme 159 mil. eur.

Opatrné sú aj banky. Ich akcionári sa rozhodli minuloročný zisk ponechať v súvahách inštitúcií a nevyplatiť si ho formou dividend. Rezervy bánk tak vzrástli. Podľa najnovšieho komentára NBS k politike obozretnosti majú teraz banky k dispozícii kapitálovú rezervu vo výške 1,4 mld. eur.

Rentabilita bánk však neustále klesá. Zisk za minulý rok síce dosiahol takmer takú istú úroveň ako pred rokom, rentabilita vlastných aktív však opäť klesla. Dosahuje 8,5 percenta, čo polovica z toho, čo pred krízou v roku 2008.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *