Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

PABK: Slovenskému exportu v prvom polroku kraľovali automobily. Najviac ich putovalo do Nemecka a Číny.

Makroekonomika 21.09.2012 | 11:00 0 Komentárov

Zahraničný dopyt potiahol našu ekonomiku aj v prvom tohtoročnom polroku, keď domáci dopyt stále pokrivkával. Počas prvej polovice roka 2012 sa zo Slovenska vyviezol tovar v hodnote 30,6 mld. EUR. Viac ako polovica tohto objemu bola pritom koncentrovaná iba do 13 najvýznamnejších exportných položiek. Opäť sa tak potvrdila výrazná koncentrácia nášho exportu na niekoľko málo odvetví.

Ako vysvetľuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská, počas prvej polovice roka 2012 sa zo Slovenska vyviezol tovar v hodnote 30,6 mld. EUR. Viac ako polovica tohto objemu bola pritom koncentrovaná iba do 13 najvýznamnejších exportných položiek. Opäť sa tak potvrdila výrazná koncentrácia nášho exportu na niekoľko málo odvetví.

Silná koncentrácia nášho exportu je ale zjavná aj z teritoriálneho hľadiska. V prvom polroku 2012 smerovalo takmer 84 % nášho vývozu do krajín európskej 27 – čky. Našimi top odberateľmi zostali aj naďalej Nemci [21,3 % z celkového exportu] a Česi [13,8 %], nasledovaní Poliakmi [7,5 %]. Z krajín mimo EÚ si najvyšší podiel na našom exporte dlhodobo drží Ruská federácia [3,8 % v prvom polroku 2012], na ktorú sa postupne doťahuje Čína, do ktorej smerujú aktuálne už takmer 3 % slovenského exportu.

Za rast produkcie našich priemyselníkov i slovenskej ekonomiky sme v tomto roku už niekoľkokrát poďakovali automobilkám. A oprávnene. Až šestinu nášho exportu v prvom tohtoročnom polroku tvoril vývoz osobných automobilov a iných motorových vozidiel. Za prvých 6 mesiacov roka 2012 sa tak zo Slovenska vyviezli automobily v hodnote 5,3 mld. EUR. V hodnotovom vyjadrení najviac áut smerovalo do Nemecka [16,3 %], nasledovala minuloročná jednotka Čína s podielom 13,9 % a v tesnom závese Francúzsko [13,2 %].

Nebyť dopytu z Číny, tak sa dnes bavíme o podstatne pomalšom raste vývozu áut za posledných päť rokov. Zatiaľ čo podiel Nemecka a Francúzska na vývoze automobilov slovenskej produkcie je viac-menej stabilný, nástup Číny ako nášho obchodného partnera v tomto odvetví je neprehliadnuteľný. Podiel Číny je dnes 6 – násobne vyšší ako pred piatimi rokmi. Kým totiž v prvom polroku 2007 do Číny smerovalo len 2,3 % vyvezených automobilov, v tomto roku to už bolo spomínaných takmer 14 %. Ak by počas posledných piatich rokov nedošlo k tak významnému nárastu čínskeho dopytu a export slovenských automobiliek do Číny by od polovice roka 2007 stagnoval, nehovorili by sme dnes o 27 % – nom, ale len o 12 % – nom raste celkového vývozu áut za posledných 5 rokov. A to sme ešte nezohľadnili nepriamy reexport, teda export áut do inej krajiny a z nej následne do Číny. S prihliadnutím na tento fakt by sme sa zrejme bavili o ešte pomalšom tempe rastu vývozu automobilov.

Približne dvanástinu nášho exportu majú „na svedomí“ výrobcovia elektroniky. Nie nadarmo sa tak popri automobilkách radia k ťahúňom slovenskej ekonomiky. V prvej polovici roka 2012 sa zo Slovenska vyviezli monitory, projektory či televízory v hodnote 2,5 mld. EUR, z čoho viac než pätina smerovala na nemecký trh. Poradie TOP3 našich exportných položiek uzatvárajú spracované ropné oleje, o ktoré prejavujú záujem predovšetkým odberatelia zo susedných krajín.

Zdroj: Eva Sadovská – analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *