Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Pandémia osekáva počet živnostníkov. Najviac v stavebníctve a finančnom sprostredkovaní

DaneOstatné správy 20.10.2020 | 11:05 0 Komentárov

Za prvých sedem mesiacov roka zrušilo svoje živnostenské podnikanie až 28 248 podnikateľov. Najviac ich ubudlo živností v sektore stavebníctva a v odvetví finančého sprostredkovania.

Databázy poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá pravidelne analyzuje štatistiky o vzniknutých a zaniknutých živnostenských oprávneniach, ukazujú, že na konci júla tohto roka bolo aktívnych až 463 911 podnikateľov, ktorí pracujú v rôznych právnych formách ako fyzické osoby.

Počet klesá už dlhé obdobie. Rekordný bol však minulý rok, kedy svoje podnikanie ukončilo takmer 53-tisíc ľudí,“ zhodnotila Petra Štěpánová, analytička Bisnode.

Počty aktívnych podnikateľov sa podľa nej postune znižujú. V tomto roku je to však najmä z dôvodu krízy spojenej so šírením pandémie koronavírusu. “Na jar tohto roka sme predpovedali, že v letných mesiacoch sa dôsledky pandémie budú odzrkadlovať markantnejšie, a to sa aj stalo. Len za obdobie mesiacov jún a júl zatvorilo živnosť 10-tisíc Slovákov. Nakoľko nie je aktuálne vidieť, že by sa situácia s pandémiou zlepšovala, očakávame, že do konca roka mesačné prírastky ešte porastú,“ obáva sa P. Štěpánová. 

Najvyšší úbytok živnostenských oprávnení je vidieť v sektoroch stavebníctva a kovovýroby. Len v kategórii Zemné práce ukončilo za prvých sedem mesiacov tohto roka podnikanie 2 966 fyzických osôb, teda desatina zo všetkých zrušených živností od januára 2020. Masívny výpadok však zaznamenalo aj finančné sprostredkovanie.

Ďalšími najrušenejšími oprávneniami boli v kategóriách Ostatné stavebné kompletizačné práce (2 088), Činnosti poisťovacích agentov a maklérov (2 027), Výroba ostatných kovových výrobkov (1 601) a v oblasti maloobchodu (1 079). „V drvivej väčšine sledovaných oblastí je vidieť výrazný nárast ukončených podnikaní práve v letných mesiacoch, kedy sa aj očakávali najväčšie dopady na pracujúcich a podnikateľov,“ uzavrela P. Štěpánová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial