Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Pár EUR/USD prelomil 1,5 a podporil carry trade špekulácie

Európska mena sa včera prvýkrát po 14 mesiacoch dostala na páre s dolárom až nad hranicu 1,50 EUR/USD, keď atakovala cenu 1,5044 EUR/USD, aby včerajšiu seansu nakoniec uzavrela silnejšia o 0,48% na 1,5016 EUR/USD.

Euru včera k rastu stačila ďalšia sada priaznivých hospodárskych výsledkov, ktorá popoludní pomohla akciám k rastu a podoprela silnejúci carry trade špekulácie, keď obchodníci vyhľadávajú lacné pôžičky v nízkoúročených menách (USD), ktorými potom financujú nákupy ostatných mien s vyššou úrokovou mierou.

To je v posledných týždňoch najviac prejavujú na takých menových pároch, akými je AUD / USD, alebo NZD / USD, na ktorých len od začiatku mesiaca stačil dolár stratiť už 6,7%, resp. 5,9%. Dolár sa tak stal opäť obeťou rastúceho optimizmu na finančných trhoch, pričom už len samotné prelomenie dôležité psychologické bariéry 1,50 EUR / USD mu jeho situáciu ešte viac skomplikovalo.

Ani do ďalších dní to americká mena pravdepodobne nebude mať vôbec jednoduché. Hoci sa pohybuje už dlhší čas v silne predpredanom pásme, stabilný prílev pozitívnych správ z korporátneho sektora, spolu s masívnym prebytkom likvidity na finančných trhoch, hovorí jasne v jeho neprospech. Prípadné spevnenie dolára preto môže byť podľa nášho názoru naďalej využívané k jeho opätovnému výpredaju a to prinajmenšom do doby, než odznie výsledková sezóna a obchodníci sa začnú opäť viac zameriavať na makroekonomické údaje.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie v sekcii investičné spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *