Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Parlament schválil odklad splátok úverov. Zákon v piatok vstúpil do platnosti

Banky 08.04.2020 | 12:25 2 komentáre

Parlament schválil zákon, podľa ktorého bude možné požiadať banku o odklad splátok úveru. Banky na svojich internetových stránkach už sprístupnili formuláre na podanie žiadosti.

Zákon bol v parlamente schválený v utorok 7. apríla. Podpísala ho už aj Prezidentka SR a v piatok vyšiel v Zbierke zákonov SR.

Zákon je tak platný a účinný. Banky sprístupnili na svojich internetových stránkach formulár na žiadosť o odklad splátok.

Občania, živnostníci a malé a stredné firmy majú možnosť požiadať o odklad splátok bankových úverov až o deväť mesiacov. Banky sú po splnení formálnych podmienok povinné žiadosti vyhovieť. Dlžníci navyše na rozdiel od stavu platného dnes nebudú vedení ako neplatiči. Odklad splátok tak nebude znamenať negatívny zápis v úverovom registri.

Odklad budú poskytovať aj lízingové spoločnosti, a ďalšie spoločnosti poskytujúce úvery a pôžičky. V nich je doba odkladu limitovaná na tri mesiace, s možnosťou dodatočného predĺženia o tri mesiace.

Podmienkou v oboch prípadoch je nebyť v omeškaní s akýmkoľvek úverom o viac ako 30 dní a nemeškať voči dotknutému veriteľovi so splátkou viac ako sto eur.

O odklad je možné požiadať len jeden krát. Žiadatelia by si preto mali rozmyslieť, o akú dobu požiadajú. Počas odkladu je možné kedykoľvek opäť začať so splácaním.

Veritelia (banky) majú na odpoveď na žiadosť lehotu 30 dní. Sú povinní dlžníka informovať o tom, ako sa zmení jeho budúca splátka. Aj počas odkladu je totiž úver úročený. Úroky sa však budú splácať až po ukončení odkladu. Splátka sa teda môže navyšovať. Ďalšou alternatívou je predlženie splatnosti úveru. Splátky by v takom prípade mohli zostať na pôvodnej výške, ale úver by sa splácal dlhšie, ako bolo pôvodne dohodnuté.

2 odpovede na “Parlament schválil odklad splátok úverov. Zákon v piatok vstúpil do platnosti”

  1. Dudo píše:

    A to prečo ho ešte prezidentka neodpísala???

  2. Tibor Csunyocska píše:

    Odklad splátok hypoték a pôžičiek už je aktuálny… Pripravil som na túto tému video, v ktorom konkrétne vysvetľujem čo nás to bude stáť, či sa to oplatí, aké máme iné možnosti, a zodpovedal som X otázok ktoré poslednú dobu dostávam. Ak sa toto týka aj Vás a zaujíma vás to, posielam odkaz na moje video 😉 VERÍM ŽE POMÔŽE AJ VÁM…. https://www.csunyocska.sk/odklad-splatok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *