Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Pasívne fondy v januári prekvapili

Investície 22.02.2019 | 15:33 0 Komentárov

Vývoj v nových vkladoch v aktívne a pasívne riadených fondoch sa v januári celosvetovo otočil. Pasívne fondy si viedli horšie, ako fondy s aktívnou správou, a to po prvý krát od januára 2014.

Celkovo zaznamenali fondy investujúce do amerických akcií v januári odlev majetku o 3,8 mld. dolárov, napriek tomu, že index S&P 500 si polepšil o osem percent, čo je jeho najlepší január od roku 1987. Odlev majetku ide na vrub takmer výhradne pasívnym fondom. Bilancia prílevov a odlevov aktívnych fondov bola vyvážená.

Investičná spoločnosť Morningstar sa domnieva, že za odlišným vývojom v januári je rozdiel v spôsobe správy fondov. Keďže v januári si akcie razantne polepšili, portfólio manažéri aktívnych fondov sa snažili zachytiť tento trend. Za poklesom v pasívnych fondoch bolo na druhej automatické rebalansovanie portfólií.

Fond iShares tak zaznamenal rekordný úbytok majetku o 13 miliárd. Total Stock Market index fond do Vanguard skončil síce v pluse, no len o 1,1 mld. čo je v kontraste s decembrom, keď vyzbieral 14,1 mld. dolárov, pri páde indexu S&P 500 o deväť percent.

Pasívne akciové fondy celkovo stratili 7,6 mld. dolárov, kým aktívne prišli len o 700 miliónov. Ide o zmenu trendu z posledných 12tich mesiacov, keď aktívne fondy stratili 28,9 mld. dolárov, a pasívne iba 13 miliárd.

Pasívne akciové fondy napriek tomu už tvoria väčšinu – 54 percent, trhu kolektívneho investovania.

Investičná spoločnosť Amundi uvádza, že ETF fondy, ktoré sú súčasťou sektora pasívnych fondov, stratili v januári na americkom akciovom trhu 16 mld. eur. Svoje investície však presmerovali do akcií rozvíjajúcich sa trhov s prílevom 10 miliárd eur.

„Investori sa začínajú preorientovávať na americký peňažný trh a zlato,“ dodávajú analytici Amundi. Prepínajú tak do vyčkávacieho módu.

Popularitu ETF fondov získavajú aj dlhopisy s prílevom 6,1 mld. eur v januári. Ide opäť najmä o dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial