Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Peer to peer pôžičky sa v ČR etablujú i vo firemnom financovaní

Schéma pôžičiek medzi občanmi za asistencie sprostredkovateľskej spoločnosti, ale bez účasti bánk nie je ničím novým. V zahraničí dosahujú takého sprostredkovateľské spoločnosti porovnateľnú úroveň k niektorým bankám. Na Slovensku zatiaľ funguje jedna takáto sprostredkovateľská firma – Žltý melón.

V Česku sa už objavuje takáto forma pôžičiek i pri firemných úveroch. Výhodou oproti bankovým úverom môže byť nižší úrok, jednoduchšie podmienky získania a menej byrokracie. Takéto úvery sú vhodné najmä pre živnostníkov, alebo malé firmy, ktoré na bankové úvery dosiahnu len veľmi ťažko.

Na druhej strane schémy stoja firmy, alebo jednotlivci, ktorí hľadajú atraktívne zhodnotenie úspor. Úročenie takto požičaných peňazí je pre nich vyššie ako na bankových vkladoch. Keďže úrok je v porovnaní s bankami vyšší na strane vkladov a zároveň nižší na strane úverov, musí si sprostredkovateľských článok zobrať nižšiu réžiu ako banka. A v tom práve tkvie úspech peer to peer pôžičiek.

Sprostredkovateľská spoločnosť má oveľa nižšiu réžiu ako banka a okrem toho neručí za návratnosť klientskych investícií. Investorov pri ich rozhodnutiach len usmerňuje tak, že oznámkuje žiadateľa o úver ratingom. Priemerný úrok na platformách P2P sa pohybuje medzi 5 až 15 %. Investor ale preberá na seba riziko defaultu veriteľa.

Požičiavanie peňazí mimo bánk existuje už niekoľko rokov napríklad vo Veľkej Británii i v Spojených štátoch. Tam najväčšie portály sprostredkovali pôžičky skoro za sedem miliárd eur. Niektorí experti preto P2P služby považujú za konkurenciu bánk. Šéfredaktor Fincentra Petr Zámečník si myslí, že ak sa koncept P2P v Česku rozšíri, banky budú musieť na situáciu zareagovať. Môžu začať poskytovať pôžičky s nižším úrokom alebo zmeniť úverové podmienky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial