Sobota 18. január. Meniny má Bohdana

Peniaze neznižujú stres, naopak ho vytvárajú, tvrdí psychológ

Ostatné správy 02.02.2016 | 10:53 0 Komentárov

Podľa psychológa peniaze znižujú psychické napätie len do bodu uspokojenia základných životných potrieb, potom ho naopak vytvárajú. Ide o stanovovanie si nových materiálnych mét, ako nové auto, či drahá dovolenka.

Podľa psychológa z Inštitútu stresu Karola Kováča vyšší príjem dokáže dočasne maskovať symptómy úzkosti, tá sa však po určitej dobe opäť vracia. Riešením je podľa neho celková zmena spôsobu myslenia a stanovenia si priorít. Stres zvyšujú úvery na bývanie, život od výplaty do výplaty, nesplnené sny či dlhy na kreditných kartách.

„Komercionalizácia našej spoločnosti pracuje tvrdo na tom, aby do nás vnášala nepokoj. A vyhráva. Účelom je vyvolávať potrebu vlastniť niečo, bez čoho nie je možný život. Zdroj takýchto potrieb prináša do našich životov obrovský stres,“ vysvetľuje K. Kováč.

Myslieť si, že peniaze urobia niekoho šťastnejším, je podľa neho ilúzia, ktorú dokazuje veľké množstvo štúdií. Výskum vplyvu peňazí na prežívanie šťastia potvrdil, že peniaze majú vplyv na prežívanú spokojnosť len do bodu, keď zaisťujú pokrytie základných potrieb človeku a jeho rodine. Nad touto hranicou majú na spokojnosť veľmi nízky dosah.

Ani finančné ocenenie nepovažuje psychológ za dlhodobo motivujúci faktor. V štúdii skúmajúcej vzťah medzi platom a spokojnosťou zamestnanca bolo zistené, že peniaze ovplyvňujú spokojnosť len prvých 14 dní. 

Ako ďalej uvádza, túžba zarobiť viac peňazí môže viesť ľudí k prílišnému zameriavaniu sa na budúcnosť, čo vedie k nemožnosti vnímania prítomných okamihov a následnej nespokojnosti so svojím životom. Psychológ hovorí, že múdrym rozhodnutím je pracovať so svojimi túžbami a métami.

Ako príklad uvádza veľkorysosť. „Veľkorysí ľudia sú šťastnejší, zdravší, vďačnejší, spokojnejší a prežívajú hlbšie vzťahy s ostatnými. Jedna z vecí, ktoré výrazne redukujú stres, je teda podarovať časť peňazí ďalej,“ domnieva sa.

Peniaze treba podľa neho vnímať len ako nástroj, ktorým sa platí za tovary a služby a ktorí nás šetrí od výroby vlastného oblečenia, nábytku a nástrojov. Vďaka nim sa môžu ľudia venovať tomu, čo ich baví a v čom sú dobrí. 

„Za jednu z top príčin spôsobujúcich stres sa považujú peniaze. Cestou môže byť právea zmena uvažovania o nich. Začať si užívať naše životy trochu viac namiesto toho, aby sme premýšľali len o peniazoch,“ konštatuje K. Kováč.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *