Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Pevná linka je už u nás pomaly raritou

Pevná linka bola kedysi takmer nevyhnutnou súčasťou našich domácností. V súčasnosti je ale situácia odlišná. Pevnú linku dnes nájdeme len v 23 % slovenských domácností.

Dôvodom pre nízky výskyt pevných liniek v slovenských domácnostiach ale nesúvisí len s vytláčaním inými formami komunikácie na diaľku – mobilmi a internetom. Pod pokles počtu pevných liniek sa podpísal i spôsob využívania komunikačných nástrojov a ponuka najväčšieho operátora na trhu pevných liniek. V krajinách s vyššou penetráciou mobilov je totiž pevných liniek viac ako na Slovensku.

Nahrádzanie pevných liniek internetom dokazujú štatistiky Eurostatu, podľa ktorých až 47 % Slovákov využíva internet na bezplatné telefonovanie a videohovory.

No menej domácností s pevnou linkou je lem v dvoch krajinách únie. V Českej republike je pevná linka súčasťou len jednej z piatich domácností a vo Fínsku dokonca len jednej zo šiestich.

Priemer Európskej únie je pevná linka v siedmych z desiatich domácností. Vo Švédsku má dokonca aj dnes pevné telefónne pripojenie až 97 % domácností. Pevná linka je tak vo Švédsku rovnako častým vybavením domácnosti ako televízor. Dokazuje to, že vybavenosť mobilmi a internetom neznamená automaticky zbavenie sa pevných liniek.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *