Pondelok 11. novembra. Meniny má Martin, Maroš

Piati Slováci sú v ČR obvinení z podvodov s DPH

Dane 06.04.2018 | 13:21 0 Komentárov

Český policajný tím Daňová Kobra navrhol obžalovať päť Slovákov z krátenia daní. Podľa vyšetrovateľov spôsobili škodu takmer 500 miliónov korún (zhruba 20 mil. eur), za čo im hrozí až desať rokov väzenia. Podľa kriminalistov išlo o krátenie daňovej povinnosti týkajúcej sa DPH pri obchodoch s drahými kovmi.

Obvinení podľa polície medzi rokmi 2010 a 2012 nakupovali na Slovensku drahé kovy prostredníctvom účelovo zriadených korporácií a následne ich predávali v Českej republike. Za to mali platiť DPH až pri predaji tovaru. Namiesto toho však do priznania podľa kriminalistov úmyselne uvádzali nepravdivé informácie o fiktívnych nákupoch tovaru v Česku v takmer rovnakých hodnotách, ako boli hodnoty predaného materiálu.

Trestné stíhanie všetkých piatich obvinených je vedené na slobode. „Prípad bol pomerne komplikovaný najmä tým, že všetci obvinení sú občania slovenskej republiky, a väčšina úkonov trestného konania musela byť preto vykonávaná na Slovensku,“ uviedol hovorca Národnej centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Tím Daňovej Kobry, ktorý tvoria policajti, colníci a špecialisti finančnej správy, funguje od polovice roku 2014 a zameriava sa na boj proti veľkým daňovým únikom. V minulom roku zabránil úniku viac ako 1,4 miliardy korún (56 mil. eur) zo štátneho rozpočtu. V roku 2016 bolo uchránené viac 3,3 miliardy korún (132 mil. eur).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *