Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Piatok dohodu nepriniesol, odhalil však spomalenie rastu americkej ekonomiky

Správa Ministerstva obchodu USA v piatok priniesla neoslnivé anualizované údaje o vývoji HDP krajiny. Ten v druhom kvartáli tohto roku dokázal rásť len o miernych 1.3 percenta v porovnaní s 1.9 percentami z prvého kvartálu 2011.

Analytici pritom očakávali len miernu korekciu ukazovateľa na 1.8 percenta. Udalosťou piatkovej seansy (ako už aj niekoľkých posledných týždňov) však bolo hlasovanie o navýšení dlhového stropu USA zo súčasných 14.29 bilióna dolárov. Americkí politici sa do záveru piatkového obchodovania nevedeli dohodnúť, cez víkend by však podľa očakávaní k dohode mohlo dôjsť.

Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň v červenom teritóriu: FTSE 100 -0.99 %, pričom sa najmenej darilo akciám finančníkov (-1.79 %). Vo „výrazne zelenom“ teritóriu sa však ocitli akcie telekomunikačných spoločností (+3.55 %) aj vďaka akciám spoločnosti Vodafone (+3.99 %), ktorá ťažila z vyhlásenia Verizon Communications, čiže svojho joint venture s Verizon Wireless, keď spoločnosť vyhlásila že vyplatí dividendu. Tá má byť pre Vodafone vo výške 2.8 miliardy libier, z ktorých vyplatí 2 miliardy akcionárom vo forme extra dividend. Francúzsky CAC 40 si odpísal -1.11 %. V tomto indexe sa najmenej darilo sektoru utilít (-2.37 %) a sektoru IT (-2.62 %). Nemecký DAX uzavrel obchodný deň o -0.44 % nižšie ako ten štvrtkový. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 podobne ako všetky ostatné indexy v Európe uzavrel so stratou, a to -0.69 % na úrovni 265.25 bodu. Najmenej si z trhov odniesli zdravotníci (-0.93 %) a akcie zo sektoru necyklickej spotreby (-0.78 %).

Amerika naďalej očakáva dohodu medzi Republikánmi a Demokratmi o navýšení dlhového stropu, indexy obchodný deň uzavreli v červenom: DJIA -0.79 %, S&P 500 -0.65 %, Nasdaq -0.36 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *