Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Piatok v znamení pokojného týždňa

Posledný deň v týždni priniesol najprv rast úverov súkromnému sektoru v Austrálii, ktorý skončil na mesačnej báze v súlade s konsenzom na úrovni 0,5%. Nasledoval odhad CPI zo Španielska, ktorý na ročnej báze prekvapil silným rastom o 1,5% miesto očakávania na úrovni 0,9%.

Takýto nárast spotrebiteľských cien sa určite bude pozdávať aj ECB avšak je potrebné dodať, že z veľkej miery je zapríčinený rastom cien energií. Z tohto pohľadu budú pre ECB relevantnejšie dáta jadrovej inflácie, ktoré by sa vzhľadom na slabé euro mohli začať tiež postupne zvyšovať. Taliansky index cien výrobcov zostal naďalej v zápornom teritóriu na úrovni –0,3% na ročnej báze.

Ten istý ukazovateľ poskytlo aj Grécko, ten skončil na úrovni –1,2%. Grécko zverejnilo aj maloobchodné tržby, ktoré rástli o 2,4% na ročnej báze. Európske akciové indexy končili deň v kladných číslach nasledovne: Euro Stoxx 50 +0.57 %, britský FTSE 100 + 0.32 %, francúzsky CAC +0.49 % a nemecký DAX skončil v pluse 0.26 %.

Najvplyvnejšie  dáta dňa prišli zo zámoria a to v podobe indexu nákupných manažérov Chicagu. Ten skončil na úrovni 54,6 oproti očakávaniam nastaveným na úroveň 56,5. Došlo tak k výraznému spomaleniu z minulej hodnoty  na úrovni 57,6. Večer bol zverejnený ešte počet vrtov v USA, ktorý sa oproti predchádzajúcemu vyhláseniu zvýšil celkovo o 2 vrty na 525 vrtov. Americké akciové indexy končili deň v červených číslach nasledovne: Dow Jones –0.27 %, NASDAQ –0.90 % a SPX –0.45 %.

Adam Trňan, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p, a.s. 

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *