Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Plánujete investovať do nehnuteľnosti? Ako vybrať si vhodný objekt

Bývanie 11.12.2019 | 11:05 0 Komentárov

Niekto potrebuje nový domov pre pocit bezpečia a strechu nad hlavou. Existuje však aj skupina ľudí, ktorí kúpu novej nehnuteľnosti berú ako dobrú investíciu do budúcnosti.

Len v minulom  roku dosiahli investičné transakcie na svetovom trhu komerčných nehnuteľností absolútny rekord. Investície vzrástli o štyri percentá a dosiahli najvyššiu úroveň za desať rokov – zhruba 733 miliárd dolárov.

Najviac sa investovalo do nehnuteľností v Londýne – 36,4 miliárd dolárov, na druhom mieste bol New York – 31,4 miliárd dolárov, a na treťom Paríž – 27,2 miliárd dolárov. Odborníci tvrdia, že napriek neúmerne vysokým cenám, si investori naďalej vyberajú veľké mestá.

Premýšľate nad podobným krokom – investíciou a zmenou prechodného pobytu aj vy? Mali by ste si predtým urobiť malú analýzu. Rozhoduje tiež to, či chcete investovať do komerčnej nehnuteľnosti alebo takej, ktorá sú určené primárne na bývanie.

V závislosti od segmentu komerčných nehnuteľností sa priemerná návratnosť investícií dnes pohybuje od siedmych do desiatich rokov v závislosti od veľkosti, umiestnenia, likvidity nehnuteľnosti a množstva ďalších faktorov.

Investície do bývania sú stále spoľahlivé a obľúbené

Tí, ktorí majú záujem o komerčnú nehnuteľnosť, si môžu vybaviť trvalý pobyt evidenčného charakteru a nemusia platiť za nehnuteľnosť len z dôvodu nahlásenia trvalého pobytu. Viaceré apartmány navyše neumožňujú nahlásiť si v nich trvalý pobyt.

Mnohí ľudia stále vidia viac výhod v kúpe rezidenčnej než komerčnej nehnuteľnosti. A to aj napriek tomu, že mnohé banky sprísnili podmienky získania hypotekárnych úverov. Ceny bývania tak stále rastú. Priemerná cena voľných bytov ku koncu septembra stúpla na nový rekord 3 095 eur za meter štvorcový. Veľa však závisí od regiónu a výberu lokality.

Ako si vybrať nehnuteľnosť na investíciu ?

Kúpa investičných nehnuteľností je stále lákavou voľbou. Prvá vec, o ktorej človek uvažuje pri hľadaní takejto nehnuteľností, je výber medzi primárnym a sekundárnym trhom, teda medzi novostavbami a staršími nehnuteľnosťami. Primárny trh s bývaním má oproti sekundárnemu významné výhody, pokiaľ ide o ziskovosť, existujú však aj veľké riziká.

Po prvé, je potrebné niekoľko mesiacov, často až rokov, počkať na uvedenie nehnuteľnosti do prevádzky a užívania. Po druhé, v novom byte je potrebné vykonať mnohé stavebné úpravy, čo si bude v každom prípade vyžadovať z vašej strany dodatočný čas a peniaze. Medzi výhody patrí nižšia cena pri kúpe z papiera, zvýšenie ceny bytu ihneď po uvedení do prevádzky o desať až 20 percent a dostupnosť relatívne stabilného dopytu po novom bývaní.

S cieľom vybrať si najlepšiu možnosť je preto lepšie vyhľadať služby odborníkov, ktorí dokážu správne vyhodnotiť všetky riziká a urobiť potrebné prepočty do budúcnosti. Na trhu sa už vyprofilovalo niekoľko profesionálnych maklérov, ktorí dobre poznajú trh.

Sekundárny trh s bývaním

Byty na sekundárnom trhu majú tiež niekoľko výhod. Nehnuteľnosti už stoja, takže nehrozí nebezpečenstvo ich nedokončenia. Navyše sú v už etablovaných lokalitách. Znamená to, že v ich okolí sa nachádzajú obchody, služby a dobudovaná infraštruktúra, čo pri novostavbách nebýva samozrejmosťou. Cena však nerastie tak rýchlo ako pri novostavbách.

Investovanie na sekundárnom trhu je teda zaujímavé najmä z pohľadu bezproblémového prenájmu, keďže nájomcovia vyžadujú vybudovanú ponuku služieb a napojenie na hromadnú dopravu.

Nevýhodou sú na druhej strane vyššie náklady na prevádzku, pretože byty nie sú často zateplené a energeticky úsporné ako novostavby.

Investičný nástroj alebo zdroj pasívneho príjmu

Kúpa nehnuteľnosti ako investičného nástroja je vždy hľadaním rovnováhy medzi ziskovosťou a rizikom. Tento vzťah určuje to, čo chce investor dosiahnuť. Či mu ide o zabezpečenie zdroja pasívneho príjmu vo forme nájomného alebo zárobok na ďalšom predaji nehnuteľnosti.

Investície do nehnuteľností sú pre investorov obľúbené najmä pre ich jednoduchú uchopiteľnosť. Nemusíte byť finančný mág, aby ste vedeli kúpiť a prenajať byt vo vyhľadávanej lokalite. Odborníci však upozorňujú, že aj s týmto typom investície sú spojené riziká. Realitné trhy zvyknúť počas kríz poklesnúť aj o desiatky percent. Navyše neschopnosť nájsť nájomníkom po dobu pár mesiacov znamená, že investor musí všetky náklady na prevádzku, prípadne hypotéku, platiť zo svojho vrecka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *