Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Platby za ubytovanie na Slovensku stúpli v lete medziročne o 43 %

Banky 17.09.2020 | 11:07 0 Komentárov

Štatistiky o platbách kartami na Slovensku a v zahraničí potrvdzujú zmenu v spôsobe dovolenkovej turistiky. Kým platby v zahraničí prudko klesli, za služby a tovary na Slovensku zaplatili Slováci v lete oveľa viac ako vlani.

Objem transakcií platobnými kartami klientov ČSOB v zahraničí klesol túto letnú sezónu v období od 15. júna do 31. augusta 2020 medziročne až o 38 percent. Na druhej strane platby za ubytovanie na Slovensku stúpli o 43 percent.

„Z dát o platbách v ubytovacích zariadeniach vyplýva, že najvýznamnejší nárast si pripísal región Liptova, Banská Štiavnica a Vysoké Tatry. Naopak, menej ako vlani platili klienti za ubytovanie v Bratislave, a to o 18%,“ uvádza Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

Na druhej strane najvýraznejší, až 81 percentný prepad objemu kartových transakcií banka zaznamenala v prípade Veľkej Británie. Ide o krajinu veľmi populárnu aj pre rôzne brigády a sezónne práce, ktoré boli toto leto veľmi obmedzené.

V prípade Talianska a Španielska bol pokles na podobne vysokej úrovni, klienti tam zaplatili kartami o zhruba 73 percent menej peňazí ako v lete 2019. Pri obľúbenom Chorvátsku dosiahol pokles 45 percent. “Naopak, nepatrný nárast sme zaznamenali v prípade Cypru, kde klienti tento rok zaplatili kartami o asi dve percentá viac ako v lete 2019,” vysvetľuje A. Jamborová.

Z detailnejšieho pohľadu na niektoré mestá vyplýva, že objem transakcií kartami, napríklad v obľúbenej Prahe sa znížil o 33 percent. V prípade chorvátskeho Zadaru klienti zaplatili svojimi kartami o 42 percent menej ako vlani.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial