Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Plná invalidita tvorí len tretinu zo všetkých prípadov straty pracovnej schopnosti

Poistenie 21.02.2020 | 16:12 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa vyplácala v decembri minulého roka 234 346 invalidných dôchodkov. Z toho 61 percent so stratou pracovnej schopnosti do 70 percent. Ide o takzvanú čiastkovú invaliditu s nižším invalidným dôchodkom.

Priemerný invalidných dôchodok v tejto kategórii dosahoval len 275,54 eura. Pri plnej invalidite, ktorá predstavuje zvyšok všetkých prípadov, keď Sociálna poisťovňa ohodnotí stratu pracovnej schopnosti nad 70 percent, predstavoval dôchodok priemerne 379,95 eura.

O miere straty pracovnej schopnosti a teda stupni invalidity rozhoduje posudková komisia. Sociálna poisťovňa priznáva, že ide o „individuálnu a citlivú záležitosť“.

Sociálna poisťovňa odporúča, aby sa poistenec, ktorý sa zaujíma o invalidný dôchodok, najskôr poradil s ošetrujúcim lekárom. Ten mu po konzultácii s posudkovým lekárom Sociálnej poisťovne a na základe zdravotného stavu poradí, či mu môže byť uznaná invalidita.

Zdravotný stav žiadateľa posudzuje posudkový lekár príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne za osobnej účasti poistenca. Nedávna legislatívna úprava však umožnila, že v niektorých vážnych prípadoch môže byť zdravotný stav posúdený aj v neprítomnosti poistenca na základe doložených lekárskych odborných nálezov. Týka sa to ťažkých, najmä liečbou neovplyvniteľných stavov.

Ak invalidita vznikla v dôsledku stavu, ktorý si privodil poistenec sám požitím alkoholu alebo iných návykových látok, invalidný dôchodok sa kráti na polovicu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *