Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Po Číne je v colnej vojne na rade Európa

Makroekonomika 03.10.2019 | 14:56 0 Komentárov

Hľadáčik Donald Trumpa sa upiera na Európsku úniu. Po colnej vojne s Čínou, prichádza na rad Európa.

Svetová obchodná organizácia (WTO) rozhodla v 15 rokov vlečúcom sa spore o neoprávnených dotáciách v prospech výrobcov lietadiel. WTO uznala argumenty USA a uznala, že EÚ udelila výrobcovi lietadiel Airbus neoprávnenú výhodu. Toto rozhodnutie umožní americkej administratíve uvaliť clá na európsky tovar v hodnote 7,5 mld. dolárov.

Finančné trhy už začali túto eventualitu započítavať do cien. Európske akciové indexy včera prudko poklesli. Nemecký index DAX klesol včera o 2,76 percenta, index Euro Stoxx 50 o 2,98 percenta.

Európska komisia uviedla, že zavedenie ciel by bolo zo strany USA „krátkozraké a kontraproduktívne“. Povedie podľa nej ku škodám na obidvoch stranách Atlantiku.

Správu arbitrážneho súdu WTO musí ešte oficiálne schváliť Orgán WTO na riešenie sporov (DSB). Tento proces môže trvať až štyri týždne. Až potom môžu Američania začať so zavádzaním ciel.

Analytici sa však už teraz obávajú, že USA budú napĺňať svoj plán zverejnený pred niekoľkými mesiacmi. Podľa neho by sa clá mali týkať okrem leteckej techniky aj luxusného tovaru, ale aj vína, olivového oleja, či syra.

V hre je okrem toho ešte rozhodnutie v prospech opačnej strany. EÚ čaká na rozhodnutie WTO v oblasti dotácii pre americkú firmu Boeing. To by mohlo Európe dať právomoc udeliť clá na americký tovar v hodnote desať miliárd dolárov.

Otázkou teda je, ako sa napokon lídri oboch mocností k sporu postavia. Ak zvolia konfrontáciu, svet môže očakávať ešte výraznejšie zhoršenie globálnej ekonomiky ako po obchodnej vojne s Čínou. Dnes už len USA vykazujú pozitívne hospodárske výsledky. Čína a rozvojový svet výrazne spomalili. Náznaky problémov sa začínajú prejavovať aj v USA, kde nedávno výrazne oslabila podnikateľská dôvera, ktorá je indikátorom blížiaceho sa spomalenia ekonomiky.

D. Trump viní z problémov americkú centrálnu banku Fed, ktorá podľa neho drží sadzby príliš vysoko. Je to pritom americký prezident, kto je zdrojom napätia. Podniky sú zmätené z rýchlo sa zhoršujúcich hospodárskych podmienok a častých tweetov D. Trumpa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *