Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Po januárovom zvýšení dôchodkov sa zvyšujú aj exekučné zrážky

Penzia 14.01.2019 | 12:32 0 Komentárov

Keďže dôchodky sa z Nového roku zvyšovali, no životné minimum, ktoré musí každému dôchodcovi zostať, nie, Sociálna poisťovňa prepočítava exekučné zrážky každého dôchodcu.

Dôchodky (starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský a sociálny), okrem vyrovnávacieho príplatku, sa všetkým, teda aj exekvovaným dôchodcom, zvyšujú od 1. januára. Valorizáciou dôchodku sa teda zvýši príjem exekvovaného dôchodcu.

Sociálna poisťovňa je povinná vykonávať exekučné zrážky z aktuálnej sumy dôchodku, preto pri každej zmene sumy dôchodku musí prepočítať aj výšku exekučnej zrážky.

Prepočet exekučnej zrážky dôchodcovi, ktorý má exekúciu, vykoná Sociálna poisťovňa individuálne a to tak, že z valorizovaného dôchodku sa odpočíta základná suma, ktorá musí dôchodcovi zostať.

Je to 100 % životného minima, teda od 1. júla minulého roku – 205,07 eur mesačne. Na každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 percent sumy životného minima, teda 102,53 eur mesačne. Okrem toho sa osobitne prihliada na prípady, ak je pohľadávkou výživné na maloleté dieťa.

O zvýšenej sume exekučnej zrážky dostane dôchodca písomné oznámenie.

Suma exekučnej zrážky sa spravidla prepočítava dvakrát do roka, a to pri valorizácii dôchodkov v januári – vtedy sa suma zrážky spravidla zvýši a pri zvýšení sumy životného minima v júli – vtedy sa suma zrážky spravidla zníži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *