Sobota 25. mája. Meniny má Urban

FOREX: Po opadnutí rastovej eufórie EURO opäť na východiskových úrovniach

Včerajšok bol rozhodne dňom dvoch tvárí. Obchodníci v Európe v počiatočnej reakcii na stabilizačný balíček vo výške 750 mld. EUR vytiahli euro až k maximu na úroveň 1,3095, takže len o čosi nižšie ako ohlasované opčné bariéry na hladine 1,31, ale to bolo všetko, pričom druhá polovica seansy sa niesla v znamení nemilosrdného výpredaja, ktorý viedol k návratu obchodovania späť na úroveň piatkovej NY uzávierky.

Čo tento výpredaj spustilo? Komentáre M. Belky z MMF, že balík nemožno považovať za dlhodobé riešenie; vyjadrenie J.-C. Tricheta, že rozhodnutie ECB nakupovať štátne dlhopisy nebolo jednomyseľné a oznámenie agentúry Moody’s, že rating Grécka môže byť znížený až na "junk". 

Dlhopisové a akciové trhy reagovali na balík o niečo pozitívnejšie. Spready európskych dlhopisov sa dramaticky zúžili a európske burzy vzrástli približne o 5 %, čo takmer zodpovedalo nárastu na Wall Street.

Situácia vo Veľkej Británii bola taktiež trochu zmiešaná. BOE ponechala úrokové sadzby (0,5 %) a nákupy aktív (GBP 200 mld.) na nezmenenej úrovni a GBP sa proti doláru podaril krátky výpad nad úroveň 1,50. Správy o tom, že liberálni demokrati vedú formálne rozhovory s labouristami (predtým sa hovorilo o tom, že je na spadnutie dohoda s konzervatívcami), zatiaľ čo sa ministerský predseda Gordon Brown vyjadril v tom zmysle, že rezignuje, aby dohodu umožnil, ale stačili, aby sa kurz GBPUSD vrátil späť na východiskovú úroveň. Dnes ráno vykázali najnovšie údaje RICS o cenách domov prvý nárast za päť mesiacov v súvislosti s tým, ako teplejšie počasie pomohlo zdvihnúť dopyt nových kupujúcich.

Výhľad na dnešný deň ukazuje o niečo bohatší európsky kalendár ako to bolo včera: bude uverejnený index spotrebiteľských cien v Nemecku a vo Švédsku, index spotrebiteľskej dôvery vo Švajčiarsku a priemyselná výroba/produkcia spracovateľského priemyslu vo Veľkej Británii. Dáta uverejňované v USA sa obmedzujú na prieskum nálady v malých podnikoch, veľkoobchodné zásoby a IBD/TIPP index ekonomického optimizmu.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *