Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Po opciách chce NBS regulovať aj CFD kontrakty

Investície 16.07.2019 | 13:06 0 Komentárov

Národná banka Slovenska chce zaviesť reguláciu obchodov s CFD (contracts for difference). Dôvodom je podľa nej vysoké riziko pre drobných investorov.

CFD sú finančné rozdielové zmluvy medzi dvomi stranami, teda medzi investorom a brokerom, o pohybe ceny aktíva. Investor pri ňom špekuluje, či cena aktíva bude rásť alebo klesať. Nedochádza k vlastníctvu podkladového aktíva.

NBS si myslí, že finančné rozdielové zmluvy sú príliš zložité a sú spojené s vysokým rizikom finančných strát v dôsledku pákového efektu. „Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 až 89 percentách účtov neprofesionálnych investorov,“ odhaduje NBS.

Jej cieľom je preto obmedziť uvádzanie na trh a predaj CFD neprofesionálnym klientom na alebo z územia Slovenska. Podľa návrhu by malo byť dovolené predávať ich neprofesionálnym klientom iba po splnení špecifických podmienok. „Obmedzenie sa má vzťahovať na poskytovateľov finančných rozdielových zmlúv, teda obchodníkov s cennými papiermi a banky,“ priblížila NBS.

Obmedzenie zavádzajú aj orgány dohľadu na európskej úrovni. Podľa nich sa ponuka CFD klientom sa vyznačuje „čoraz viac agresívnymi marketingovými technikami, ako aj nedostatkom transparentných informácií. Ľudia tak v dôsledku nepochopenia tohto nástroja prichádzajú o peniaze“.

Národná banka Slovenska uvádza, že na Slovensku je potrebné prijať intervenčné opatrenie aj z dôvodu, že v prípade, ak by nebolo prijaté a v iných členských štátoch áno, poskytovatelia by začali využívať výhodu regulačnej arbitráže a poskytovať služby z územia Slovenskej republiky.

Dotknuté subjekty a verejnosť sa môžu k návrhu intervenčného opatrenia NBS vyjadriť do desiatich pracovných dní, teda do 26. júla.

Tagy CFD NBS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *