Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Po S&P ohrozuje Európu už aj Moody´s

Európsky akciový trh vykázal v pondelok najväčší pokles za posledné tri týždne po tom, ako agentúra Moody´s vyhlásila, že následkom samitu EÚ z minulého týždňa prehodnotí úverový rating všetkých krajín Eurozóny. Podľa jej vyhlásenia sa totiž predstaviteľom EÚ nepodarilo dohodnúť na presvedčivých opatreniach, ktoré by zabrzdili šírenie euro-krízy.

Výsledkom tohto prehodnocovania by podľa Moody´s mohlo byť zníženie dlhodobého ratingu niektorých krajín o jeden až dva stupne. Ohrozenie zo strany ratingových agentúr sa teda ďalej vystupňovalo, čo ešte viac namotivovalo investorov vypredávať cenné papiere denominované v Eurách. Tie sa dostali pod tlak už v priebehu minulého týždňa, keď ECB znížila úrokovú mieru už po druhýkrát za menej ako dva mesiace.

Znížená úroková miera je aj hlavným dôsledkom najvýraznejšieho, denného poklesu kurzu eura voči americkému doláru za posledný mesiac. Kurz EUR/USD oslabil v pondelok o -1.49 % a v závere obchodovania v USA sa pohyboval na úrovni 1.3186 blízko trojmesačného minima. Pondelok nebol dobrým dňom ani pre komodity. Cena zlata poklesla k záveru obchodovania v USA o -2.68 % na 1665.82 USD za trójsku uncu. Cena ropy oslabila o -1.25 % na 98.17 USD za barel.

V Západnej Európe vykázalo pokles všetkých 18 národných indexov. Anglický index FTSE 100 odpísal -1.83 %, francúzsky CAC 40 -2.61 % a nemecký DAX -3.36 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 poklesol o -1.85 %, pričom prepad bol najviac ťahaný sektormi prírodných materiálov (-3.42 %) a financií (-4.20 %). Hnané neistotou v Európe, klesali aj kurzy akcií v USA. Obchodovanie zakončili hlavné indexy nasledovne: Dow Jones -1.33 %, S&P 500 -1.49 % a Nasdaq -1.31 %. Index S&P 500 sa v posledných dňoch dostáva do zovretia medzi 50 dňovým kĺzavým priemerom (1221.90) vytvárajúcim podpornú úroveň a 200 dňovým kĺzavým priemerom (1262.85) tvoriacim odpor. Jeho nízka volatilita signalizujúca nerozhodnosť investorov by mohla byť znakom „coal" formácie viditeľnej na sviečkovom grafe, ktorá by po výraznejšom pohybe nadol mimo zovretia mohla predpovedať následný trvalejší rastový trend.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *