Streda 17. júla. Meniny má Bohuslav

Poberanie ošetrovného na jeseň opäť vzrastie

DanePoistenie 14.09.2018 | 13:19 0 Komentárov

V jesenných mesiacoch sa pravidelne zvyšuje počet ľudí, ktorí poberajú nemocenskú dávku ošetrovné. Ich počet oproti letu rastie takmer dvojnásobne.

V júli minulého roku napríklad ošetrovné od Sociálnej poisťovne poberalo 8 888 osôb a v auguste 9 416 osôb, no už v októbri 2017 to bolo až 15 342 osôb. Dá sa teda očakávať, že podobne sa zvýšiť starostlivosť o členov domácností na jeseň aj v tomto roku.

Priemerne vlani mesačne ošetrovné poberalo 13 164 poistencov Sociálnej poisťovne. Priemerná výška dávky bola len 94,25 eura. V prvom polroku tohto roka bol priemerný mesačný počet poberateľov dávky vyšší, a to až 15 304 osôb, pričom mierne narástla aj priemerná výška dávky na 100,18 eura.

Ošetrovné je nemocenská dávka, ktorá sa po splnení stanovených podmienok poskytuje poistencovi, u ktorého vznikla potreba celodenného ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela, resp. manželky.

Okrem choroby sa poskytuje sa najviac desať dní aj z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov jeho veku napríklad vtedy, ak školské zariadenie alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, bola uzavretá alebo v nej bola vyhlásená karanténa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *