Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Počas snežných a mrazivých dní rastie počet poistných udalostí aj 4 násobne

Poistenie 20.03.2018 | 13:06 0 Komentárov

Niekoľko mrazivých dní, ktoré od začiatku roka postihli Slovensko, potrápili najmä vodičov. Extrémne mrazivý bol ale aj piatok 2. marec, keď husté sneženie, mráz a poľadovica ochromili dopravu nielen v hlavnom meste, ale na celom Slovensku.

Dopravné nehody

Len v tento deň Allianz – Slovenskej poisťovni vodiči nahlásili výrazný nárast počtu poistných udalostí, a to dohromady 468 v hodnote vyše 620-tisíc eur, pričom len v  Bratislave to bolo 208 prípadov. Deň predtým pritom nahlásili klienti z celého Slovenska 307 škôd na vozidlách a deň po kalamite dokonca len 119.

Ďalším nepríjemným dňom pre vodičov bol utorok 16. január, keď vodiči nahlásili spolu 443 škôd za viac ako 740-tisíc eur. „Od začiatku roka evidujeme už viac ako 17 500 poistných udalostí vozidiel za takmer 22 miliónov eur,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec.

Pády a zlomeniny

Extrémny mraz však okrem cestnej skomplikoval aj vlakovú dopravu. Mínusové teploty na viacerých miestach na severe Slovenska poškodili výhybky a časti koľajníc.

Zľadovatené chodníky a zamrznuté cesty majú na svedomí aj množstvo poranení z pádov. „V zimných mesiacoch evidujeme viac zranení z pádov a pošmyknutí. Len za február nám klienti nahlásili vyše tri tisíc úrazov. Najčastejšie išlo o zlomené ruky, predovšetkým predlaktia a zápästia, ktoré sú pri páde na zľadovatenej ploche najrizikovejšie. Pomerne časté boli aj zlomeniny krčka stehennej kosti, kde sú najrizikovejšou skupinou najmä starší ľudia nad 60 rokov. Tradične v tomto období evidujeme aj zvýšený počet zranení po pádoch na lyžovačkách,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Z majetkových škôd klienti počas zimných mesiacov najčastejšie hlásia takzvané vodovodné škody ako prasknuté vodovody a radiátory v neobývaných chatách aj rodinných domoch, prasknuté vodomery a strechy preborené ťarchou snehu. Ojedinelé nie sú ani zamrznuté vonkajšie vodovodné potrubia, ktoré nie sú dostatočne hlboko v zemi.

Škodovejšie obdobia roka tak nútia k zamysleniu, či je domácnosť, osobných automobil a zdravie kryté dostatočne. Len poistené riziká môžu byť poisťovňou odškodnené. “V súvislosti so zimným obdobím odporúčame napríklad pripoistiť si aj škody spôsobené ťarchou snehu a mrazom v meračoch,” uvádza Allianz – SP. Pri aktualizácii a prehodnotení poistných zmlúv je dobré obratiť sa na skúseného finančného agenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *