Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Počet bezkontaktných platieb stúpol vlani v SR o 7,5 násobne

Banky 17.03.2014 | 16:05 0 Komentárov

Minulý rok uskutočnili držitelia kariet Visa na Slovensku viac ako 23 miliónov nákupov bezkontaktne. Predchádzajúci rok to pritom bolo len 3,1 milióna nákupov.  „Dokazuje to, že slovenskí spotrebitelia oceňujú jednoduchosť a rýchlosť bezkontaktných platieb,“ uvádza spoločnosť VISA.

Bezkontaktné nákupy však nezažívajú takýto skok iba na Slovensku, ale v celej Európe, kde boli Visa karty v minulom roku použité na neuveriteľných 340,1 miliónov bezkontaktných nákupov.

Za posledných 12 mesiacov sa najviac bezkontaktných platieb s kartami VISA uskutočňuje v týchto krajinách: Poľsko (158,7 milióna nákupov), Veľká Británia (94,3 milióna nákupov), Česká republika (30,7 milióna nákupov), Slovensko (23,1 milióna nákupov), Španielsko (17,5 milióna nákupov).

Počet bezkontaktných terminálov tiež vzrástol o takmer 165% a to  ako vďaka veľkým obchodníkom ako Billa, McDonalds, Marks&Spencer, Lidl, Slovnaft, DM drogerie, Carrefour, tak aj nezávislým obchodníkom, ktorí sprístupňujú bezkontaktné platby svojim zákazníkom. Celkový počet terminálov dosiahol viac ako 15 tisíc.

Z údajov tiež vyplýva, že počet Visa kariet v obehu v porovnaní s decembrom 2012 stúpol o takmer 170%. V súčasnosti je na Slovensku v obehu 1,9 miliónov bezkontaktných kariet Visa, pričom v Európe je ich celkovo 80,6 miliónov, čo predstavuje 158% nárast v porovnaní s rokom 2012.

Priemerná hodnota nákupu v roku 2013 s bezkontaktnou kartou bola 8,54 Eur, z čoho vyplýva, že zákazníci využívali bezkontaktnú technológiu na každodenné uľahčenie nákupov. V Európe je priemerná hodnota bezkontaktnej platby 9,18 Eur, čo svedčí o podobnom trende používania bezkontaktných platieb na pohodlné nakupovanie.

„Spotreba na Slovensku narástla do výšky viac ako 197 miliónov Eur v roku 2013, pričom len na december z toho pripadlo 26 miliónov Eur,“ hovorí Sandra Alzetta, výkonná riaditeľka Visa Europe. „Chceme, aby menšie platby a nákupy boli rýchle a pohodlné a slovenskí spotrebitelia môžu jasne vidieť, že presne to im bezkontaktná platba prináša.“ uzatvára Alzetta.

Zdroj: VISA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *