Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Počet brigádujúcich študentov tento rok klesol

Dane 12.08.2020 | 10:26 0 Komentárov

Tento rok brigáduje v lete menej študentov ako pred rokom. V júli klesol ich počet o 15 percent.

V júli pracovalo na dohodu o brigádnickej práci viac ako 63 tisíc študentov, ktorí nezarobili za mesiac viac ako 200 eur. V rovnakom období vlaňajška ich bolo 74 748. Vyplýva to štatistík Sociálnej poisťovne, ktorá sleduje, koľko študentov si uplatnilo výnimku na platenie poistného na dôchodkové poistenie.

K poklesu došlo aj v júni. Tento rok takto pracovalo 58 093 študentov, kým minulý rok ich bolo 66 404, čo je pokles o 12 percent.

Dôvodom poklesu je menej pracovných príležitostí v typicky letných odvetviach, ako stravovanie, ubytovanie, či ďalšie služby cestovného ruchu.

Sociálna poisťovňa študentom pripomína, že v súvislosti s letnými brigádami (prácou na dohodu o brigádnickej činnosti študenta) nemajú voči nej žiadne oznamovacie povinnosti. Povinnosť však majú voči zamestnávateľovi, ak si chcú uplatniť výnimku na platenie poistného na dôchodkové poistenie z príjmu do 200 eur mesačne.

V tom prípade majú študenti zamestnávateľovi predložiť čestné vyhlásenie o uplatnení výnimky, pričom platí, že si ju môžu uplatniť v jednom kalendárnom mesiaci len na jednu dohodu a len u jedného zamestnávateľa. Podrobnosti sú uvedené na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial