Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Počet obyvateľov zeme dosiahne 7 miliárd

Už iba dni nás delia od momentu, keď na našej planéte bude žiť sedem miliárd ľudí. Iba pred 12 rokmi ľudstvo prekonalo hranicu 6 miliárd a podľa predpovede OSN by sa mal 7-miliardtý človek narodiť už 31. októbra 2011.

Kde sa narodí 7-miliardtý človek a aký život ho očakáva? Odpovede na tieto otázky hľadá štúdia skupiny Allianz: „Ako medzinárodný poskytovateľ finančných služieb sledujeme veľmi presne demografickú krivku, lebo má veľký vplyv na budúci vývoj hospodárstva a finančných trhov,“ hovorí Michaela Grimm, ekonómka skupiny Allianz.

Každú minútu sa na svete narodí zhruba 258 detí. Šanca, že sa 7-miliardtý človek narodí na Slovensku je však pre nízku mieru pôrodnosti veľmi malá, menej ako 0,1 percenta. Najvyššiu mieru pôrodnosti v súčasnosti dosahujú krajiny v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Demografickí odborníci preto počítajú s tým, že sa „prelomové dieťa“ narodí v niektorej z týchto krajín, pričom najvyššie šance má India. „Vychádzame z toho, že tento rok sa najviac detí narodí v Indii a že práve táto krajina v priebehu nasledujúcich desiatich rokov predstihne Čínu a stane sa najľudnatejšou krajinou sveta,“ tvrdí Grimm.

Aký bude mať život?

To aký bude mať život človek s poradovým číslom 7 miliárd závisí do veľkej miery aj od toho v akej krajine sa narodí. Úroveň zdravotníctva, prístup k čistej vode či predpokladaná dĺžka života sa totiž v jednotlivých krajinách ešte stále veľmi líši a ak by sa narodil napr. v Japonsku, mal by veľkú šancu osláviť aj 90. narodeniny, keďže predpokladaná dĺžka života v tejto krajine bude v roku 2050 približne 87 rokov. Naopak, ak by sa narodil v Nigérii, kde je dnes predpokladaná dĺžka života 52 rokov, nemusel by osláviť ani svoju 60-tku.

Ak si predsa len predstavíme, že by sa 7-miliardtý človek narodil na Slovensku, z globálneho pohľadu by neskončil najhoršie. Dnes je predpokladaná dĺžka života na Slovensku približne 75 rokov, pričom tendenciou je stále zvyšovanie tohto čísla. Ak však k tomuto faktu prirátame nízku mieru pôrodnosti, dôsledkom týchto demografických zmien je, že počet dôchodcov stále narastá. Podiel obyvateľov starších ako 60 rokov v slovenskej populácii, ktorý sa v súčasnosti pohybuje okolo 19 percent, by sa mal zvýšiť na približne 38 percent v polovici storočia. Vyvstáva tak otázka, kto bude pracovať na dôchodok 7-miliardtého človeka?

Kedy nás bude 10 miliárd?

To, že nás bude na Zemi 7 miliárd, je určite významnou udalosťou. Pri pohľade na celkový vývoj ľudstva však vidíme, že ku vzostupu pôrodnosti dochádza iba krátkodobo. Preto ani demografickí špecialisti ešte nedokážu povedať, kedy nás na našej planéte bude 10 miliárd. Podľa najnovších výpočtov OSN to prichádza do úvahy asi v roku 2100. V jednom sa však experti zhodujú už dnes – svetová populácia aj naďalej bude rásť.

Porovnanie vybraných krajín podľa štúdie Allianz

 

Zdroj: Allianz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *