Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

Počet pracujúcich dôchodcov stúpa

Penzia 26.07.2019 | 14:15 0 Komentárov

Počet pracujúcich dôchodcov medziročne vzrástlo o viac ako 14 tisíc. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.

V júni si prácou popri dôchodku privyrábalo 260 tisíc starobných a invalidných dôchodcov. Je to o šesť percent viac ako pred rokom.

Rastúci počet pracujúcich dôchodcov je dôsledkom napätého pracovného trhu, keď firmy vytvárajú pracovné príležitosti aj pre seniorov. Ďalším je dôvodom je zavedenie odvodovej úľavy. Dôchodcovia musia platiť pri práci na dohodu dôchodkové poistenie v prípade, ak ich príjem z tejto dohody nepresiahne 200 eur za mesiaca. Pri predčasných starobných dôchodcoch je hranica príjmu stanovená na 2400 eur ročne.

Z celkového počtu pracujúcich dôchodcov je 60 percent starobných dôchodcov a 39 percent invalidných dôchodcov. Zhruba 1770 je poberateľov predčasných starobných dôchodkov.

Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje na to, že predčasní starobní dôchodcovia môžu pracovať výlučne na jednu dohodu, buď o vykonaní práce, alebo o pracovnej činnosti s príjmom do 200 eur mesačne (2400 eur ročne), inak sa im zo zákona automaticky zastavuje výplata predčasného starobného dôchodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *