Sobota 25. január. Meniny má Gejza

Počet sporiteľov v 2. pilieri prekročil hranicu 1,5 milióna

Penzia 12.02.2019 | 11:06 0 Komentárov

V druhom pilieri si na dôchodok ku koncu januára sporilo 1 502 912 občanov Slovenska.

V druhom pilieri si na dôchodok ku koncu januára sporilo 1 502 912 občanov Slovenska. Na túto hranicu sa vrátil po dvanástich rokoch, a po štyroch otvoreniach druhého piliera v minulosti, no po mimoriadne pozitívnom raste sporiteľov za ostatné tri roky.

Objem úspor budúcich dôchodcov predstavoval ku koncu januára sumu 8,254 mld. eur. Je to výsledok dôvery ľudí. Takmer 77 percent úspor, teda 6,3 mld. eur je však stále alokovaných v garantovaných dôchodkových fondoch. V negarantovaných fondoch je majetok za 1,9 mld. eur.

Priemerné dôchodkové úspory jedného sporiteľa v druhom pilieri sa blížia k hranici šesťtisíc eur, čo je výška, ktorá už atakuje objem individuálnych finančných úspor priemerného Slováka. Priemerný vek sporiteľa v druhom pilieri je 41 rokov.

„Slovensko čaká významná sociálna a ekonomická zmena, keď sa jedna z najmladších ekonomík v Európe začne meniť na rýchlo starnúcu. V raste záujmu o druhý pilier vidím silnejúci fenomén osobnej zodpovednosti,“ konštatuje Marián Kopecký, predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *