Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Podiel nesplácaných úverov v EÚ klesá

Banky 19.01.2018 | 11:36 0 Komentárov

Podiel nesplácaných úverov klesá v takmer všetkých členských štátoch Európskej únie. Celkovo klesol podiel zlyhaných úverov v 2. kvartáli 2017 na 4,6 percent.

Ide o medziročný pokles o približne jeden percentuálny bod. Tieto údaje podľa Európskej komisie ukazujú, že v bankovom systéme EÚ dochádza k zlepšovaniu a k znižovaniu úverového rizika.

Nízka miera nesplácaných úverov je dôležitá pre riadne fungovanie bankovej únie a únie kapitálových trhov, ako aj pre stabilný a integrovaný finančný systém v EÚ.

Podpredseda komisie zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Valdis Dombrovskis zdôraznil, že zníženie rizík v bankovom sektore a teda aj podielu nesplácaných úverov je dôležité pre dobudovanie bankovej únie. Pri bankovej únii totiž ide o to, že všetky členské štáty spoločne ručia za jednotlivé banky v každej krajine. Takže napríklad Slovensko by napríklad ručilo aj za bankových systém v Taliansku, ktorý však dnes nie je v najlepšej kondícii.

„Chceme, aby banky vo všetkých krajinách EÚ znovu získali plnú schopnosť poskytovať úvery podnikom a domácnostiam a zároveň predchádzali vytváraniu nových nesplácaných úverov,“ uviedol V. Dombrovskis.

V priebehu jari chce EK navrhnúť komplexný balík opatrení na zníženie objemu existujúcich nesplácaných úverov a na zabránenie hromadenia nesplácaných úverov v budúcnosti. Zameria sa na štyri oblasti – opatrenia v oblasti dohľadu, reformu rámcov reštrukturalizácie, platobnej neschopnosti a vymáhania dlhov, rozvoj sekundárnych trhov pre ohrozené aktíva a na podporu reštrukturalizácie bankového systému.

Komisia takisto vyzýva členské štáty a Európsky parlament, aby urýchlene schválili jej návrh z roku 2016 o platobnej neschopnosti podnikov. Toto opatrenie má pomôcť spoločnostiam vo finančných ťažkostiach reštrukturalizovať sa s cieľom predísť konkurzu ako aj zabezpečiť účinnejšie konkurzné konania.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *