Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Podľa analytika ceny realít v tejto kríze klesať nebudú

Bývanie 08.04.2020 | 13:46 0 Komentárov

Nedostatok bytov na trhu a krátkodobá povaha výpadku v ekonomike by mali zabrániť, aby sa ceny nehnuteľností prepadli tak ako v roku 2008.

Ceny nehnuteľností zatiaľ neklesajú a v dohľadnej dobe ani nebudú. Myslí si to analytik spoločnosti Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Súčasná kríza spôsobená koronavírusom je podľa neho iná ako v roku 2008.

„V roku 2008 bol počet voľných bytov na trhu rekordne vysoký, dnes je, naopak, rekordne nízky. Z toho dôvodu došlo pri poslednej kríze k výpredaju a prudkému prepadu, zatiaľ čo v súčasnosti podmienky na takýto prepad nie sú,“ uviedol podľa agentúry TASR analytik.

Podľa neho budú predávajúci čakať, ako sa situácia vyvinie a nepristúpia k panickému výpredaju, ktorý by viedol k znižovaniu cien. „Prepad cien očakávame až v prípade, keby došlo k vážnej a najmä dlhotrvajúcej kríze sprevádzanej významným rastom nezamestnanosti,“ uviedol R Bruchánik.

„Na trhu je stále nedostatok bytov, a preto na znižovanie cien zatiaľ neexistujú žiadne dôvody,“ uvádza Ivan Rolný člen predstavenstva spoločnosti ITB Development. „Rovnako ani pre byty, ktoré budú dokončené o jeden až dva roky nevidím dôvody na korekciu ceny,“ dodáva.

„Po odznení karanténnych opatrení predpokladám, že sa život aj ekonomika rýchlo spamätá zo situácie, ktorú aktuálne prežívame,“ predpokladá analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *